Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş 1.6 milyar lık sattı

Yurtiçinde yerleşiklerin yabancı toplam mevduat ve fonları 20 Mayıs ile biten haftada 156,3 milyar a geriledi. Yerliler geçen hafta 1.6 milyar dolarlık satışı gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 26.5.2016 16:48 Güncelleme Tarihi: 26.5.2016 17:41
Vatandaş 1.6 milyar dolarlık döviz sattı

Merkez Bankası verilerine göre, yurtiçinde yerleşiklerin yabancı toplam mevduat ve fonları 20 Mayıs ile biten haftada 156,3 milyar a geriledi. Toplam mevduat ve fonlar bir önceki hafta 157,9 milyar dolar düzeyindeydi.

TCMB verilerine göre, 29 Nisan ile biten haftada 164.96 milyar dolar ile tarihi rekorda olan yurtiçinde yerleşiklerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları böylece 3 haftada toplam 8.7 milyar dolar azalmış oldu.

9 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ

Verilere göre, böylece üç haftada kurumsal ve bireysel lokal yatırımcıların satışları bankacıların tahminlerine de paralel olarak 9 milyar dolara yakın gerçekleşti.

İlgili üç haftalık dönemde hem küresel piyasalarda hem de iç hükümetin değişecek olmasının etkisiyle oluşan siyasi endişeler nedeniyle TL dolar karşısında sert değer kaybetti.

PORTFÖYLER SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

Lokal döviz mevduatı sahibi bireysel ve kurumsal yatırımcılar dolar/TL'nin 2.79'lu seviyelerden siyasi gelişmeler ve küresel satış baskısıyla kısa süre içinde 3 seviyesinin üzerine çıkması ile döviz portföylerinin bir kısmını TL'ye çeviriyorlar.

Lokal yatırımcılar bir süredir kurun 2.80 seviyesine gerilemesi durumunda döviz mevduatlarını artırmayı 3 seviyesi civarına yaklaşması halinde ise döviz mevduatlarını azaltmayı tercih ediyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş 1.6 milyar dolarlık döviz sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN