Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koordinasyon Kurulu'nda köklü değişiklik

EKK Başkanlığını Binali Yıldırım yürütecek, Başbakan'ın bulunmadığı toplantılarda Kurul'a başkanlık edecek.

Giriş Tarihi: 27.5.2016 10:22 Güncelleme Tarihi: 27.5.2016 10:55
Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda köklü değişiklik

Koordinasyon Kurulu (EKK) Başkanlığını, Başbakan Binali Yıldırım yürütecek. Başbakan'ın bulunmadığı toplantılarda Kurul'a Başbakan Yardımcısı Mehmet başkanlık edecek.

Bununla birlikte Nurettin Canikli de kurula girdi. 64. hükümet döneminde kurulda tek başbakan yardımcısı olarak bulunuyordu.Bu kararla kurulda iki başbakan yardımcısı yer alacak.

EKK KADROSU BELLİ OLDU

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Başkanlık genelgesine göre, Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyeleri ise Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ekonomi Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Kalkınma Bakanı ile Maliye Bakanı'ndan oluşuyor.

Sekretaryası Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülmekte olan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) 28 Şubat 2009 tarihinde 5838 sayılı Kanun ile kuruldu.

DİĞER KURULLARDA GÖREV DAĞILIMI

Yüksek Planlama, Özelleştirme Yüksek, Savunma Sanayii, Ekonomi Koordinasyon, Para-Kredi Koordinasyon ile Reformların Koordinasyonu ve Yatırımların İzlemesi Kurulu'nda görev alacak bakanlar belirlendi.

Diğer kurullar ise şöyle oluştu:

- Özelleştirme Yüksek Kurulu: Başkan Başbakan Yıldırım; üyeler Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Maliye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanları.

- Savunma Sanayii Yüksek Koordinasyon Kurulu: Başkan Başbakan Yıldırım; üyeler Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Dışişleri, Maliye ve Milli Savunma Bakanı.

- Para-Kredi Koordinasyon Kurulu: Başkan Başbakan Yardımcısı Şimşek; üyeler Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, Kalkınma ile Maliye Bakanı.

- Reformların Koordinasyonu ve Yatırımların İzlenmesi Kurulu: Başkan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli; üyeler Adalet, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Ekonomi, İçişleri, Kalkınma ve Maliye Bakanları.

- Yüksek Planlama Kurulu Başkanlığı: Başkan Başbakan Yıldırım; üyeler Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Kalkınma, Enerji, Maliye, Orman ve Su ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda köklü değişiklik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN