Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomiye güven arttı

Giriş Tarihi: 27.5.2016 10:50 Güncelleme Tarihi: 27.5.2016 10:58
Ekonomiye güven arttı

İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Ekonomik güven endeksi, mayısta geçen aya göre yüzde 12 artarak, 82,26'ya yükseldi.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ve hizmet ciro endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9, takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,8 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi, yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3, takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi ise 2015'in aynı çeyreğine göre yüzde 0,6 azaldı.

Söz konusu çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8, takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 geriledi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi, söz konusu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 11,8, takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 22,5 artış gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye güven arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN