Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBB Başkanı : "Faizlerin düşük oluşu hepimizin arzusu"

Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin , "Faizlerin düşük oluşu hepimizin arzusu" dedi.

Giriş Tarihi: 27.5.2016 10:33 Güncelleme Tarihi: 27.5.2016 10:35
TBB Başkanı Aydın: Faizlerin düşük oluşu hepimizin arzusu

KREDİLERDE FREN YAPILDI

, "Enflasyon yüksek kaldı TL reel olarak değer kaybetti. 'nin tasarruf oranı kısıtlı ama günden güne artırabiliyoruz. Bankacılık sektörü bilançosu büyüyor ama büyümesi yavaşlıyor.Sektörün toplam aktif büyüklüğü dünyanın 10. bankasının bile altında" dedi.

Hüseyin , "Yeni kredi verebilmek için aktifi büyütmek şart. Kredilerin GSYİH içindeki payı %76'lar civarında, alacağımız yol var. Konut hariç tüketici kredilerinde çok hızlı bir fren yapıldı. Proje finansmanının yüzde 50'si enerji sektöründe kullandırılan krediler.Sorunlu kredi oranı yüzde 3.4, makul bir seviye. Yapılandırılan krediler ve Write-Off ile birlikte sorunlu krediler %6'da" şeklinde konuştu.

DÜŞÜK FAİZ HEPİMİZİN ARZUSU

Aydın, "Kredi mevduat oranı %120'de, durup düşünmek lazım.Mevduat dışı kaynağın kalitesinin tekrar tartışılıyor olması lazım.Belki ilerde mevduat dışı kaynak konusunu konuşuyor olacağız.Özkaynakta çok yavaş büyüyoruz, daha hızlı olması lazım.Düzenlemelerin özkaynak büyümesinde ciddi etkisi var.Özkaynak düzenlemesinde BDDK'nın devreye girmesini arzu ediyoruz. Faizlerin düşük oluşu hepimizin arzusu. Sadece genel müdürü olduğum bankanın ödediği ücret-komisyon miktarı 600 milyon lira. Sektöre büyük oyuncu girme iştahı azalıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBB Başkanı Aydın: "Faizlerin düşük oluşu hepimizin arzusu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN