Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör müziğe engel olamadı

Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak, terör rağmen rezervasyon ve bilet iptali yaşamadıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 27.5.2016
Terör müziğe engel olamadı
Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 44'üncüsü düzenlenecek İstanbul Festivali 1 Haziran'da kapılarını açıyor. Yaşanan terör olaylarının bilet satışlarını etkilemesini beklediklerini ancak böyle bir durumun olmadığını dile getiren İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak, yaklaşık 35-300 lira arasında değişen fiyatlarla satışa çıkan 20 bin biletten 19 bin adedinin satıldığını söyledi. Çift kişilik konser bileti ödülünün verildiği yarışmaya ise yurtdışından 18 bin kişinin başvurduğunu dile getiren Oymak, "Yaşanan terör olayları nedeniyle sanatçı ve toplulukları ikna etmemiz gerekti. Ama terör artık dünyanın sorunu. Dolayısıyla aldığımız güvenlik önlemlerinin de desteğiyle ikna oldular" diye konuştu.

70 MİLYONLUK KATKI
Müzik festivalinin bilet satışlarında ya da rezervasyonlarda temel bir iptal yaşamadıklarının altını çizen Oymak, "Sanatçıların otellerini konser salonlarına yakın getirmeye çalıştık. Temel bir iptal yaşamadık. Ancak sigorta masraflarımız yüzde 15 arttı" dedi. İKSV'nin yaptığı festivallerin ekonomiye 70 milyon liranın üzerinde bir katkı sağladığını belirten Oymak, Türkiye'nin kültürel zenginliği dikkate alındığında mekanların yeterince ve doğru şekillerde değerlendirilmediğini söyledi. Yabancıların özellikle tarihi mekânlardaki konserlere talep gösterdiklerini vurgulayan Oymak, "Biletlerin yaklaşık yüzde 5'ini yabancı turistlere satıyoruz. Dolayısıyla tarihi mekânların daha fazla değerlendirilmesi gerekiyor" dedi.

ORKESTRAYA 2 MİLYON
Gelirlerinin yüzde 60'ının sponsorluktan, 30'unun ise bilet satışlarından sağlandığını dile getiren Oymak, konserin anchor'u olan orkestra ve sanatçıların maliyetinin çok yüksek olduğunu söyledi. Oymak, "Hiçbir zaman bilet geliriyle bir Senfoni Orkestrası'nı karşılayamazsınız. 2 bin kişilik bir mekânda en pahalı bilet satışıyla elde edeceğiniz gelir, orkestra maliyetinin sadece yüzde 30'unu karşılıyor" dedi. Buna göre Viyana Senfoni Orkestrası'nın maliyeti yaklaşık 2 milyon lirayı buluyor.

FESTİVAL GÜNCESİ
Bu yıl ilk kez yapılacak Müzik Rotası ile tek biletle 5 farklı mekânda 5 konser dinleyebilecek
Hafta sonları, ücretsiz konserler gerçekleştirilecek.
Festival kapsamında İdil Biret, Murray Perahia, Gautier Capuçon, Angel Blue, Maxim Vengerov, Viyana Senfoni Orkestrası, Venedik Barok Orkestrası gibi sanatçı ve gruplar performans sergileyecek.
Festivalde 17 farklı mekânda 26 konser verilecek.
Festival bu yıl Shakespeare'in "Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız" dizelerinden ilham alıyor.
Fransa'nın ikonik sesi Edith Piaf özel bir konserle anılacak.
Açılışını Borusan Flarmoni Orkestrası'nın yapacağı festivalin kapanış konserini ise Viyana Senfoni Orkestrası verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör müziğe engel olamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN