Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankalar da düşük faiz istiyor

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Bankalar da düşük faiz istiyor

TBB Başkanı Hüseyin , faizin aşağı yönlü olmasını bankaların da istediğini belirtirken, ücret-komisyonlara vurgu yaptı

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 59'uncu Genel Kurulu'nda konuşan başkan Hüseyin , "Faiz marjının aşağı yönlü oluşu Türk bankacılık sektörünün de talebidir. Yatırım yapabilmek için faizlerin aşağı yönlü oluşu hepimizin arzusudur. Türk bankacılık sektörü en çok parayı faizlerin düşük olduğu dönemlerde elde ediyor" dedi. Ancak , faiz marjının aşağı gelmesi için makul, şeffaf, açık düzenlemelere uygun ücret ve komisyonlar istedi. Aydın, Ziraat Bankası'nın ödediği ücret ve komisyon miktarının 600 milyon TL'yi bulduğunu hatırlattı.

BİLAN ÇOLAR BÜYÜMÜYOR
TBB Başkanı, sektörün bilanço büyümesinin yavaşladığını belirtti. Aydın, özkaynakların büyümesini yavaşlatan başlıca nedenleri, büyümeyi sınırlandıran önlemler, düzenlemelere uyumdan kaynaklanan maliyet artışı ve net kârın özkaynak büyümesine olan katkısının azalması olarak sıraladı. "Özkaynak olmazsa kredi veremeyiz" diyen Aydın, Merkez Bankası'nın yüzde 15'lik kredi büyümesi standardının devam edip etmediğini bilmediklerini de söyledi.

BDDK: SEKTÖRÜN ÖZKAYNAK YAPISI GÜÇLÜ
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Akben de Türk bankacılık sektörünün düzenlemeler bakımından uluslararası standartlara uyum içinde olduğunu belirtti. Akben bankacıların aksine sektörünün öne çıkan özelliklerinden birinin de güçlü özkaynak yapısı olduğunu söyleyerek, Mart 2016 itibarıyla 273 milyar liraya ulaşan, kaliteli unsurlardan oluşan özkaynakların kurum tarafından yapılan diğer düzenlemelerle de gücünü koruduğunu anlattı. Akben ayrıca, sektörün yüksek aktif kalitesi ile güçlü özkaynak yapısının da olduğunu belirtti.

SİSTEME UZUN VADELİ KAYNAK OLUŞTURACAĞIZ
Başbakan Yardımcısı Mehmet , bankaların sektöre yönelik getirilen bazı düzenlemelerden şikâyetçi olsa da yüzde 30-40 kredi büyümesinin sürdürülemez olduğunu ve burada yumuşak bir iniş gerçekleştiğini belirtti. Şimşek, önümüzdeki dönemde atacakları bazı adımlarla sisteme daha uzun vadeli, kalıcı kaynak oluşturmaya devam edeceklerini söyledi. Şimşek, bankacılık sektörünün sağlıklı yapısının devam etmesinin çok kritik olduğunu ve özkaynak kârlılığının çok önemli gösterge olduğunu belirterek, "Burada kritik eşiklere geldik, kârlılık oranı yüzde 11'in altında" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar da düşük faiz istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN