Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyalının ikinci vatanı oluruz

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Dünyalının ikinci vatanı oluruz

sektörünü bir üst lige çıkarmak için yabancılara oturum izni verilmesi gerektiğini söyleyen Özak GYO’nun patronu Ahmet Akbalık, “Satışlar iki katına çıkar. Dünyalının ikinci vatanı da olur” diye konuştu

Geçen yıl ülke genelinde yabancıya yaklaşık 22 bin konut satıldığını ve 5 milyar dolar gelir edildiğini hatırlatan Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, çevresindeki ülkelere karşı dünyanın şefkat gücü haline gelen 'nin, dünyalının ikinci vatanı olacağını söyledi. Akbalık, "Gayrimenkul sektörü üzerinden ihracata destek verilebilir. Bu şekilde 2023 hedeflerine çok daha çabuk ulaşılabilir. İkinci vatan projesiyle, sektörünü bir üst lige çıkarabiliriz. Böylece yabancılara şu anki satışın iki misli satış elde edebiliriz" şeklinde konuştu.

GURUR DUYARLAR
Büyük devlet olmanın vasıflarından birinin de dünyanın her yeri için cazibe merkezi olmak olduğunu söyleyen Akbalık, "7 iklim, 4 mevsim, florası ve lokasyonuyla, Körfez ülkeleri, BDT, Ortadoğu ve Avrupa'dan her türlü insana ev sahipliği yapabilecek bir kültür mozaiğine sahibiz. Bu avantajı kullanıp, belirli miktarda gayrimenkul alanlara oturma izni, 5 yıl sorasında da gurur duyacakları T.C. vatandaşlığı vererek dünyanın gayrimenkulde cazibe merkezi haline gelebiliriz" şeklinde konuştu. Gayrimenkul sektörünün, ülkenin 500 milyar dolarlık 2023 hedefine hedefine ciddi bir katkı sağlayacağının altını çizen Ahmet Akbalık, "Yabancılara gayrimenkul satışından korkmaya gerek yok. Kimse gayrimenkulünü cebine koyup götürmüyor. Gayrimenkul yine bizim topraklarımızda kalıyor ve ekonomisi için çok büyük bir kaynak elde etmiş oluyoruz. Ayrıca bu, doğrudan yabancı sermayesi çekmenin en uygun yollarından birisidir" dedi. Yabancıların mülk edinmelerini teşvik edecek pazarlamaların da öneminden bahseden Ahmet Akbalık, "Konut satışını destekleyecek diğer enstrümanlar da gerekli. Şu an firmalar ve kamu kurumları ayrı stratejilerle yurtdışında tanıtım faaliyetleri yapıyor. Farklı renklerin olması güzel gözükse de algı yerleştirme noktasında karmaşaya neden oluyor" dedi.

TANITIM FONU KURULMALI
Tek merkezden oluşturulacak bir stratejiyle hedefin daha yakından vurulacağını söyleyen Akbalık, şöyle devam etti: "Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi oluşturulacak tanıtım fonuyla ülkemizin avantajlarını, nelere sahip olduğumuzu iyi anlatmalıyız. Tabi bu stratejiyi belirlerken bölgelere yönelik ayrı haritalar çıkarmalıyız. Küresel rekabet koşulları doğrultusunda her ülkenin farklı beklentileri var ve bu beklentilere dokunup tercih sebebi olmak için doğru analizlerle planlama yapmalıyız." Ahmet Akbalık, TÜİK verilerine göre nisan ayında ipotekli satışlarda yaşanan yüzde 20 düşüşün tüketicinin beklentisinin üzerindeki faiz oranlarından kaynaklandığını belirtti. Akbalık, "Eskiden tüketici mortgagela ev sahibi olurken, şimdi müteahhitlerin uyguladığı vade opsiyonlarıyla ev sahibi oluyor. Bu durumu şirketler bir yere kadar süspanse edebilir. Sağlıklı olanı bu borçlanmanın bankacılık sistemi üzerinden yapılması" dedi.

BÜYÜKYALI'YA 2 BİN 500 TALEP
Kazlıçeşme'de Emlak Konut GYO arazisi üzerinde hayata geçirilecek olan Büyükyalı projesinin yoğun ilgi gördüğünü anlatan Ahmet Akbalık, "Eylül ayında lansmanını yapacağımız ve şu anda sadece ön talep topladığımız Büyükyalı'ya, şu ana kadar 2 bin 500 ön talep geldi. Bizim projelerimizden Büyükyalı da lokasyonu, yaşam biçimi, hikayesi, ulaşım ağlarına yakınlığı nedeniyle talep edilen ilgiden son derece memnunuz" diye konuştu.

YENİ PROJELER YOLDA
Özak Global Holding olarak inşaat sektöründe 1995'ten bu yana faaliyet gösterdiklerini söyleyen Akbalık, "Yatırımlarımızı spontane yapmıyoruz. İnovatif yapımız ve güçlü analiz yeteneğimizle, değişen dünyanın ihtiyaçlarını öngörerek, sürdürebilir ve yaşamı kolaylaştıracak projeler hayata geçirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Şu anda 10 yıllık projeksiyonlarının hazır olduğunun bilgisini veren Akbalık, "Büyükyalı projesinin yanı sıra sektörde ses getirecek ve İzmirliler'in yaşam tarzına renk katacak Alsancak projemizle birlikte İstanbul ve Antalya'da üzerinde çalıştığımız projelerimiz var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyalının ikinci vatanı oluruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN