Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emeklilikte yaşa takılanlar - (2016) yasası çıktı mı?

Vatandaşın merakla beklediği yasası çıktı mı? Milyonların gözü bu haberde.. Emeklilikte yaşa takılanlar kısa adıyla EYT yasası çıktı mı? Son gelişmeler ne oldu? Emeklilikte yaşa takılanlar bu haber sizi ilgilendiriyor.. İşte emeklilikte yaşa takılanları ilgilendiren son gelişme.. Emeklilikte yaşa takılanlar ya da kısa adıyla EYT ile ilgili tüm gelişmeler bu haberimizde...

Giriş Tarihi: 30.5.2016 10:24
Emeklilikte yaşa takılanlar - (2016) EYT yasası çıktı mı?

Milyonların merakla beklediği EYT emeklilikte yaşa takılanlar ve erken emeklilik hakkında müjdeli haber geldi. TBMM Başkanlığı'na sunulan teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor.

Milyonlarca vatandaşın büyük bir merak içinde beklediği emeklilikte yaşa takılanlar kısa adıyla EYT ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Emekilikte yaşa takılanların mağduriyetini gidermek için çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Sigorta ve prim gün süresini doldurmuş fakat emeklilik yaşının dolmasını bekleyen kişiler için bir kanun teklifi hazırlandı.

EMEKLİLİK İÇİN YAŞ BEKLEYENLERE BÜYÜK MÜJDE

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor. Sigorta ve prim gün süresini doldurmuş fakat emeklilik yaşının dolmasını bekleyen kişiler için bir kanun teklifi hazırlandı. TBMM Başkanlığı'na sunulan teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor. Söz konusu teklif, yürürlükte bulunan sosyal güvenlik kanunlarına göre sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurmuş ancak yaşlılık aylığının bağlanması için yaş koşulunu bekleyen 500 bini aşkın çalışanı ilgilendiriyor.

PRİM ŞARTINA TAKILANLAR İÇİN BAKANLIKLARIN ANLAŞMASI GEREKİYOR

Emeklilik için tüm şartları sağladığı halde sadece prim günü eksikleri bulunan vatandaşlarımız için de düzenleme yapılması ve mağduriyetlerinin giderilmesi gündemde. Eksik prim günlerini borçlanmaları sağlanarak emeklilik yollarının açılması için çalışmalar sürüyor fakat bu konuda yasal düzenleme yapılabilmesi için ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanması şart. Prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor.

EYT MAĞDURU BAĞ-KUR'LULAR İÇİN YENİ DÜZENLEME GÜNDEMDE

Prim günü ve yaşını tamamlayıp yine de borcu kalan Bağ-Kur mağdurları için bu borcun ödenmesine yönelik düzenleme yapılacak ve vatandaşlar kredi çekerek bu borcu kapatacak ve emekli olabilecek. Üzerinde çalışmların devam ettiği yeni torba yasa da borçların yapılandırmasına yönelik yeni düzenlemeler olacak. Bu da yüzbinlerce vatandaşın emeklilik haklarını almaları demek. Özellikle Bağ-Kur'lu esnaflar emeklilik için tüm şartları yerine getirmesine rağmen borcu olduğu için emekli olamıyordu. Yeni yasa yüklü borçların faizlerini silip taksit imkanı getiriyor. Borcun tamamını ödeyip emekli olacaklar kredi alabilecek.

EMEKLİLİK KREDİSİNDE BANKALAR DEVREYE SOKULACAK

SGK'nın amacı prim borcu, eksiği olan mağdurlar için bankaları devreye sokarak uygun kredi vermelerini sağlamak. Emekli maaşlarının ödenmesi konusunda olduğu gibi amaç bankaları rekabete sokarak, bankaların emekli mağduralarına düşük faizli, uzun vadeli ve düşük aylık taksitlere yayılan emeklilik kredileri vermelerini sağlamak. Ancak SGK'nın henüz bu konuda atılmış bir adımı bulunmuyor. Bu durumun iki muhtemel sebebi bulunuyor. Bunlardan ilki SGK'nın hali hazırda emekli maaşı ödemeleri için promosyon görüşmelerini sürdürüyor olması. Diğer sebep ise EYT mağdurları için yapılan çalışmaların henüz resmiyet kazanmamış olması. Eğer gerekli yasalar ve düzenlemeler çıkar, meclisten geçerse ve SGK bu süre zarfında emekli maaşları için promosyon konusunda bankalarla süren görüşmelerinde uzlaşma sağlamış olursa yeni gündem emeklilik kredileri olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emeklilikte yaşa takılanlar - (2016) EYT yasası çıktı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN