"'a 25 bin konut üreteceğiz"

TOKİ Başkanı Turan, "Kentsel dönüşüm sürecinde 237 bin konutun dönüştürülmesini planladık. Bu çerçevede 75 bininin üretimi bitti. 'un 16 ilçesinde dönüşümle 25 bin konut üreteceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 30.5.2016 16:46 Güncelleme Tarihi: 30.5.2016 16:53
İstanbul'a 25 bin konut üreteceğiz

TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, yaklaşık 13 yılda 720 bin sosyal konut ve 8 bini aşkın sosyal donatı rakamına ulaşan ve topluma "iyilik üreten" bir idare olarak, "akıllı kent" kavramında önemli bir tarafı temsil ettiklerini vurguladı.

25 BİN KONUT DAHA YOLDA

Ülke genelinde 49 ilde kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ettiklerini belirten Turan, "Kentsel dönüşüm sürecinde 237 bin konutun dönüştürülmesini planladık. Bu çerçevede 75 bininin üretimi bitti. 'un 16 ilçesinde dönüşümle 25 bin konut üreteceğiz" dedi. Turan, yaptığı açıklamada, TOKİ'nin kentsel dönüşümün öncüsü olduğunu, 49 ilde 129 farklı projede dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

"Kentsel dönüşüm sürecinde 237 bin konutun dönüştürülmesini planladık. Bu plan çerçevesinde 75 bin konutun üretimini tamamladık" diyen Turan, riski, nüfus artışı, hızlı kentleşme ve gecekonduların, şehirler için önemli bir sorun olduğunu vurguladı.

Turan, özellikle gecekondular ile çarpık ve kaçak yapıların dönüştürülmesinin önemli bir süreci içerdiğini söyleyerek, "Gecekondular, sadece ülkemizde değil dünyada da büyük bir problemdir. Yaklaşık 900 milyon insan gecekondu ve benzeri koşullarda yaşamaktadır. TOKİ olarak, afet riskinin ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu şehirlerde, farklı ihtiyaçları ve değişimleri göz önüne alarak, Kentsel Yenileme ve Kentsel Dönüşüm projeleri geliştirmekteyiz." diye konuştu.

TOKİ AZERBAYCAN'A MODEL OLDU

"KONUTLAR YÜZDE 40 KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇERİKLİ OLACAK"

Kentsel dönüşüm çalışmalarını yürütürken savundukları ve uyguladıkları temel prensibin yerinde dönüşüm olduğuna dikkati çeken Turan, kentsel dönüşümle inşa ettikleri konutların oranının yüzde 15 olduğunu aktardı.

Turan, yeni kalkınma programı çerçevesinde gelecek dönemde TOKİ olarak inşa edecekleri konutların yüzde 40'ını, kentsel dönüşüm içerikli projelerin oluşturacağını dile getirdi.

TOKİ'DEN ŞANLIURFA'YA DEV YATIRIM

"TOKİ AKILLI ŞEHİRLERİ ÖNEMSİYOR"

Akıllı şehirleri ve akıllı konutları idare olarak önemsediklerine dikkati çeken Turan, "Sosyal konut üreten bir kuruluş olarak, akıllı şehirlerin ve akıllı konutların önümüzdeki diliminde daha çok konuşulacağını, hayatımıza daha çok gireceğini ve sektörün de buna göre kendi tasarımını revize edeceğini biliyor ve önemsiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

SMART CITY EXPO'YA KATILACAK

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 1-3 Haziran tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenecek Smart City Expo İstanbul (İstanbul Akıllı Şehir Kongre ve Fuarı) fuarında yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İstanbul'a 25 bin konut üreteceğiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN