Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"'nin yıllık 265 milyar kilovatsaat elektriğini nasıl üreteceksiniz?"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Elektrikte kayıp kaçak oranını yüzde 20'lerden 14'e düşürdük. Hedefimiz 10'lara, tek haneli rakamlara düşürmek, bunun daha da iyileştirilmesiyle ilgili olumlu eleştirilerin başımızın üstünde yeri var." dedi.

Giriş Tarihi: 2.6.2016 10:02 Güncelleme Tarihi: 2.6.2016 10:10
Türkiye'nin yıllık 265 milyar kilovatsaat elektriğini nasıl üreteceksiniz?

Albayrak, TBMM Genel Kurulu'nda, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifinin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Albayrak, kayıp kaçakla ilgili düzenleme getiren maddenin, apar topar, gece yarısı getirilen bir madde olmadığını belirterek, bu maddenin, geçen yıl 7 Haziran seçimlerinden önce de komisyondan geçtiğini ancak Genel Kurul'a getirilemediğini, bugünün konusu olmadığını aktardı.

Albayrak, "Yargı konusunda oluşan eksikliği gidermeye yönelik açıklamaları, hukuki muvazaalı hususları netleştirmeye yönelik, hukuk sisteminin tıkanmaması, mevcut liberalleşen sistemin daha sağlıklı yürümesi için oluşturulmuş bir maddedir bu." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, 2002 yılında orta ölçekli bir ailenin yaklaşık 200 kilovatlık kullandığı elektriğin asgari ücretteki payının yüzde 20,3 olduğunu, bugün bu rakamın yüzde 6,3'e düştüğünü vurgulayarak, "Halkımız cebindeki paranın beşte birini elektriğe verirken, onaltıda birini veriyor artık. Demek ki elektrik ucuzlamış." ifadesini kullandı.

Berat Albayrak, "Biz bu yasa maddesiyle teknik olan ve olmayan açıklamasını kayıp kaçak noktasında Yargıtay'ın verdiği karardaki incelikle düzelterek, bunu tekrar getiriyoruz ki bu noktadaki bu uyarıyı 'başımızın üstüne' deyip, hukuk çerçevesi içerisinde hareket edelim diye" yorumunu yaptı.

"İTHAL KAYNAKLARA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK DÜZENLEMELER VAR"

'de elektrikte kayıp kaçağın her zaman olduğunu belirten Albayrak, şunları kaydetti:

"Sisteme giren elektrik bellidir. Bu nasıl ölçülüyor? Tüm elektrik üretimi sistem ve şebekeye basılır. Basıldıktan sonra sisteme giren elektrik, sayaçlar vesilesiyle ölçülür. Dolayısıyla tüm üretilen elektriğin, sayaçlar noktasında ne kadar tüketildiği orada düşüldükten sonra bu arasındaki rakam, teknik olan veya olmayan kayıp ve kaçaktır. Bu aradaki üretilip sayaçlardan ölçülemeyen aradaki rakam yıllardır kayıp kaçaktır. Bu 2011 yılına kadar tüketim bedeli içindeyken, 2011'den sonra bu yaklaşık 6-7 tane kalemin içinde bulunduğu dağıtım, iletim, kayıp kaçak noktasında bütünleştirilmiştir."

Yasa teklifinde, nükleer ile ilgili düzenlemeler bulunduğunu, yenilenebilir enerji kaynaklarının 'de üretiminin ve yatırımlarının önünün açılması ile aksamın, teknolojinin, "know how"un üretilmesi ve Ar-Ge'nin ülkede kurulması gibi hususların da gündeme geldiğini dile getiren Albayrak, "Çok ciddi anlamda sahip olduğumuz yerli kömür sahalarının hızlı bir şekilde sisteme entegre edilerek, ithal kaynaklara bağımlılığımızın azaltılmasıyla ilgili düzenlemeler var." dedi.

Albayrak, yasa teklifinde, MTA'nın sadece 'de değil, Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde madencilik faaliyeti ve araştırma yapmasının önündeki engellerin kaldırılıp, fırsat oluşturulmasıyla ilgili maddelerin yer aldığını aktardı.

Bakan Albayrak, "Doğalgaz tüketimindeki ithalata bağımlılıkla ilgili depolamada yaşanabilecek olan risklerin elimine edilmesine yönelik doğalgaz kapasitesinin artırılması, depolama kapasitesinin artırılması var. Mevzuatta, EPDK, bağımsız kurumların hızlı bir şekliyle yatırımın düzenlenmesinin önünün açılmasıyla ilgili birçok yasal düzenleme var. Bunun dışında birçok madde var. Ek olarak da kayıp kaçakla ilgili, bu dediğimiz, yargının bize, hükümetimize, geçtiğimiz, evvelsi yıl bu davalar vesilesiyle yaptığı uyarının tekrardan bir daha yargı mevzusu konusu olmamasıyla ilgili hukuki düzenleme var." diye konuştu.

Kayıp kaçak oranını yüzde 20'lerden 14'e düşürdüklerini belirten Albayrak, "Hedefimiz 10'lara, tek haneli rakamlara düşürmek, bunun daha da iyileştirilmesiyle ilgili olumlu eleştirilerin başımızın üstünde yeri var." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜM OLUMLU ELEŞTİRİLERİNİZ BAŞIMIZIN ÜSTÜNE"

Enerji yerli kaynakların daha iyi ve yoğun bir şekilde kullanılmasına önem verdiklerini dile getiren Albayrak, "Daha uygun maliyette, ithalata bağımlı olmadan, yerli kaynaklarımızla daha da geliştirerek, Türkiye'nin büyümesinin de ihtiyacı olan tüm bu enerji resmini, daha iyi bir noktaya taşımakla ilgili yapıcı eleştiriler başımızın üstüne. Ama, lütfen rica ediyorum, hamasete dayanmadan, 'istemezük'çü bir söylemden sıyrılarak, hakiki anlamda..." dedi.

Nükleer karşıtı yaklaşımları eleştiren Albayrak, gelişmiş ülkelerin nükleer enerji kullandığına işaret etti.

"TÜRKİYE'NİN YILLIK 265 MİLYAR KİLOVATSAAT ELEKTRİĞİNİ NASIL ÜRETECEKSİNİZ?

"Enerji arz güvenliği" denildiği zaman, portföyün dengeli yürütülmesi, dışa bağımlılığın makul düzeye indirilmesi gerektiğine dikkati çeken Albayrak, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin kaynaklarından da maksimum faydalanacaksınız. 'Kömür yapmayalım', 'HES'lerin hiçbirini yapmayalım', 'Nükleeri yapmayalım', 'Doğalgazda ithalata bağımlıyız, yapmayalım.' Peki, Allah aşkına, Türkiye'nin bugün itibarıyla yıllık 265 milyar kilovatsaat elektriğini nasıl üreteceksiniz, nasıl sağlayacaksınız, insanların evine bu elektriği nasıl sağlayacaksınız? Yumurta küfesi bizim sırtımızda, biz bu yumurta küfesinin sırtımızda olmasından kaynaklanan omzumuzdaki yükün farkındayız. Bu sorumluluk noktasında bugüne kadar yapmış olduğunuz tüm olumlu eleştirileriniz başımızın üstüne."

Albayrak, hiçkimsenin, halka sunmak istedikleri hizmetlerin önüne geçemeyeceğini belirterek, "Biz Hükümet olarak, iktidar olarak halkımıza bir söz verdik, icraatlar noktasında, reformlar noktasında. Onüç yıl olduğu gibi, 1 Kasım seçimlerinde de birçok söz verdik. Bunu yerine getirmek için hukuk içerisinde, adalet içerisinde yüce Meclisin tüm bu söylem, tartışma, ekosistemi içerisinde elimizden geldiğince bunu hayata geçirmek için mücadelesini vereceğiz." dedi.

"BU İKTİDAR HER GEÇEN GÜN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR"

AK Parti iktidarlarının, 13 yıldır hiçbir şey yapmadığı yönündeki eleştirilerin kabul edilemez olduğunu dile getiren Albayrak, "Bu iktidar 13 yıldır, 2002 yılında 10,8 milyon kişinin oyunu almışken 1 Kasım seçimlerinde yaklaşık 24 milyon kişinin oyuyla her geçen gün büyümeye devam ediyor." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'nin yıllık 265 milyar kilovatsaat elektriğini nasıl üreteceksiniz?"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN