Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yedi tepeli ’a yedi yıldız eser

Başbakan Binali , yedi tepeli ’a yedi yıldız eser kazandıracaklarını söyledi. Başbakan şehrin trafik yükünü azaltmak için önemli bir eylem planını da yakında açıklayacaklarını anlattı

Giriş Tarihi: 12.6.2016
Yedi tepeli İstanbul’a yedi yıldız eser
Başbakan Binali , 'un trafik yükünü azaltmak için yakında önemli bir eylem planı açıklayacaklarını söyledi. Bakırköy-Kirazlı metro hattının temel atma törenine katılan Yıldırım, "En geç 2018'in sonunda Bakırköy İDO İskelesi'nden Kirazlı'ya yerin altından 9 kilometrelik metroyla 40-50 dakikalık yol 10'a indirecek. İstanbul'a hizmet ibadet etmek gibidir. Yedi tepeli İstanbul'a yedi tane yıldız gibi eser yapıyoruz" dedi.

94 DÖNÜM NOKTASI OLDU
İstanbul'un medeniyet, kültür, tarih, ilim, irfan ve ticaret şehri olduğunu anlatan Yıldırım, AK Parti hareketi İstanbul'dan Recep Tayyip Erdoğan'la başladığını hatırlattı. İstanbul'un 94'ten önce ne halde olduğunu gençlerin bilmeyeceğini söyleyen Yıldırım, "İstanbul çöp, çukur ve çamurla anılıyordu. Milletin adamı 'İstanbul buna layık değil' dedi. 1994 İstanbul'un dönüm noktasıdır. Bu şehirde başlayan kutlu yürüyüş, bugün 'de aynı kararlılıkla Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliğinde devam ediyor" dedi. Marmaray'ı Osmanlı'nın planladığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti: "Dedemiz Sultan Abdulhamit projelerini çizdi. Yüzyıl sonra Marmaray'ı hayalden gerçeğe onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları dönüştürdü. İşte AK Parti farkı da budur. Eserlerimize onların hayalleri dahi yetişemez."

EYLEM PLANI AÇIKLANACAK
Konuşmasında İstanbul'un trafik sorununa da değinen Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya ve banliyö hatları açılmasıyla trafikte bir rahatlama olacağına işaret etti. Bakırköy-Kirazlı metrosunun 5 yılda 350 milyon TL tasarruf sağlanacağını ifade eden Yıldırım, "70 sente muhtaç Türkiye'den 9 kilomerelik metro için 1 milyar 200 milyon lira yatırım yapan Türkiye'ye geldik. Bugün temelini attığımız metro ne ilk ne son olacak. İstanbul'da trafik sıkışıklığını rahatlatmak için önemli bir eylem planını yakında büyükşehir belediye başkanımızla birlikte açıklayacağız" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş da, "İstanbul'da 146 kilometre raylı sistem hizmet veriyor. 76 kilometrenin inşaatı devam ediyor. 8 ayrı hat ihale aşamasında. Arzumuz 2019'a geldiğimizde 400 kilometreyi geçmek" dedi.

BU ŞEHRE İKİ BOĞAZ YAKIŞIR
Başbakan Yıldırım, İstanbul'a kazandırdıkları eserleri şöyle sıraladı: "Marmaray açıldı. Avrasya Tüneli'ni 20 Aralık'ta Cumhurbaşkanımızla hizmete alacağız. Dünyanın üzerinden tren yolu da geçen en geniş köprüsünü 26 Ağustos'ta açacağız. Osmangazi Köprüsü'nün 30 Haziran'da açılışını yapacağız. İstanbul Ankara hızlı tren hattını hizmete aldık. 26 Şubat 2018'de dünyanın en büyük havalimanını İstanbullulara kazandırıyoruz. Kanal İstanbul ile İstanbul ikinci boğaz'a kavuşuyor."
Bu topraklar hepimize yeter
Konuş ması nda terör olaylarına da değinen Yıldırım, şunları anlattı: "Enerjimizi bir hiç uğruna tüketmeyelim. Kardeşliğimizi pekiştirelim. Bu topraklar hepimize yeter. Ayrışmayı çatışmayı ortadan kaldıralım. Mübarek ayda, bu terör örgütlerinin hiçbir kutsalı yok. Ramazan, bayram demezler. Şehitlerimiz, ay yıldızlı bayrağın daha yücelere çıkması ve daima dalgalanması için şehit oldular. Bu işleri insanımız geleceğimiz çocuklarımız ülkemiz için yapıyoruz. Bakın büyüme rakamları açıklandı. 28 Avrupa ülkesinin 25'inden daha fazla büyüdük. Türkiye kötüye gidiyor, kaos kargaşa diyenlere inat işte sonuç ortada. Dünyanın en fazla büyüyen beş ülkesi arasında yerimizi aldık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedi tepeli İstanbul’a yedi yıldız eser
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN