Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çıkış 7 yıl sürecek

İngilizler kıtanın anakara bölümü ile 43 yıllık evliliğini bitirme ile karşı karşıya. Dokuz gün sonra ‘evet’ oyu çıksa bile tamamen çıkış için tam yedi yıl gerekecek

Giriş Tarihi: 14.6.2016
Çıkış 7 yıl sürecek
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasında (Brexit) anketler hâlâ çok yakın seyrediyor. Kıta Avrupa'sı ile evliliği 43 yıl önce başlayan İngiltere dokuz gün sonra 'evet çıkıyorum' derse bu sanıldığı gibi referandumun hemen ertesi gün gerçekleşmeyecek. Konseyi Başkanı Donald Tusk, bir boşanma ihtimalinde öncelikle mevcut anlaşmaların sonlandırılması için iki yıl gerektiğini belirtti. Tusk ayrıca yeni ilişkilerin nasıl olacağı yönünde müzakerelerin yapılıp 27 ülkenin parlamentosundan geçmesinin de beş yıl süreceğini vurguladı.

DÜŞMAN ŞAMPANYA İÇER
Avrupa Birliği'nden çıkışı belirleyen Lizbon Antlaşması'nın 50'nci maddesi gereği tüm ülkelerin anlaşmaya varması gerekiyor. Şu an için hiçbir ülke, birliği terk etmediği için bu madde ilk kez kullanılacak. Brexit ihtimalinin sonrasına hazırlanan İngiliz hukukçular 2020'ye kadar AB üyesi kalmaya devam edeceklerini vurguluyor. İngiltere'nin AB'den ayrılmasının AB'yi doğal olarak etkileyeceğini ifade eden Tusk, "Ekonomik olarak her AB üyesi gibi ilk önce İngiltere kendisi dezavantaja sahip olacaktır. Siyasi olarak ise ayrılık AB ülkelerindeki radikal AB karşıtlarını ateşleyecektir. İngilizlerin ayrıldıkları gün düşmanlarımız şampanya içecektir" diye konuştu. İngiltere'nin AB'den çıkması halinde İngiliz sterlinin rezerv para birimi özelliğini kaybedebileceği, yüzde 15-20 oranında değer kaybı yaşayabileceği belirtiliyor. Ayrıca ihracattan yatırıma kadar bir çok sektör özellikle de Londra finans merkezi olumsuz etkilenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çıkış 7 yıl sürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN