Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brexit TL'yi teğet geçti

Giriş Tarihi: 24.6.2016 15:01 Güncelleme Tarihi: 24.6.2016 15:11
Brexit TL'yi teğet geçti

Brexit sonrası, gelişmekte olan ülkeler arasında, Türk lirasının dolara karşı en az değer kaybeden birimlerinden olduğu belirtildi.

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Cristian Maggio, Brexit sonrası, gelişmekte olan ülke birimleri arasında Türk lirasının dolar karşısında, en az değer kaybedenlerden olduğunu belirtti.

EN FAZLA DEĞER KAYBEDENLER

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maggio, 'nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılma kararı (Brexit) sonrasında Güney Afrika randı, Polonya zlotisi ve Macar forintinin bugün fazla değer kaybeden birimleri olduğunu ifade etti.

Maggio, TL'nin dolar karşısında Brexit kararı sonrasında gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en az değer kaybedenlerden olduğunu belirtti.

BUGÜN EN ÇOK O KAZANDIRDI!

'TÜRK ÜRÜNLERİNE TALEP AZALABİLİR'

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys ise İngiltere ekonomisinin bu referandum sonucundan sonra yavaşlayabileceğini ve bu durumun İngiltere'nin Türk ürünlerine olan talebi azaltabileceğini kaydetti.

Bu sabah TL'nin dolar karşısında satış baskısı yaşadığını anımsatan Matys, kısa vadede TL'de değer kayıpları görülebileceği değerlendirmesinde bulundu. Matys, küresel çapta önde gelen merkez bankalarının piyasaları sakinleştirecek adımlar atması durumunda TL'nin tekrar toparlanabileceğini ifade etti.

TÜRKİYE-İNGİLTERE DIŞ TİCARETİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ile İngiltere arasında geçen yıl itibarıyla 16 milyar doları aşan dış ticaret hacmi bulunuyor. Türkiye'nin İngiltere'ye ihracatı geçen yıl 10 milyar 556 milyon 915 dolar olurken, ithalatı 5 milyar 541 milyon 279 dolar düzeyinde.

Yaklaşık 10,6 milyar dolarlık ihracatla İngiltere, Almanya'nın ardından Türkiye'nin en önemli ikinci ticari partneri olurken, bu ülkeye ihraç edilen başlıca ürünler arasında hazır giyim ve konfeksiyon, taşıt araçları ve yan sanayi, elektrik-elektronik malzemeler, meyve ve sebze yer alıyor.

'BREXİT DURUMUNDA TÜRKİYE'NİN KAYBI OLMAYACAK'

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brexit TL'yi teğet geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN