Bank satışa çıkıyor

YENİ BANKA İZNİ YOK: Şu an itibarı ile yeni banka izni gündemimizde yok. Her şey yakından takip ediliyor. BDDK o konuda dünyada en başarılı regüle kurumlardan biri.

Giriş Tarihi: 7.7.2016
Bank Asya satışa çıkıyor
Yönetim ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Bank 14 Temmuz'da düzenlenecek ihale ile satılacak. Bank Asya'nın tüm şirket yönetimini temsil eden yüzde 24'lük hissesinin satılacağını belirten Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, şu mesajları verdi:

İKİ KOLLU MÜCADELE:
Paralel Yapı'ya doğrudan veya dolaylı şekilde finansman sağlayan firmalarla ilgili çalışmalar devam ediyor. İki hedef var. Biri destek veren personelin tasfiye edilmesi, ikincisi de parasal kaynakların kesilmesi. Dile getirilen rakamlar varsayım. Rakam çok yüksek... İnsanlar üzerinden, para nakli gerçekleştirmiş.

SATIŞI GERÇEKLEŞECEK:
Bank Asya'nın satışı gerçekleştirilecek. Bank Asya ile ilgili özel bir durum var. Bu yüzde 24 neye göre seçildi? Yüzde 24 hisse sahipleri onay verenler. Mekanizma öyle işliyor. Yüzde 56'nın oy hakkı yok, dolayısıyla yüzde 24'ü yarıdan fazla yetki anlamına geliyor, şirketi yönetebiliyor.

HUKUKA UYGUN:
Bank Asya'ya el konulması sürecinde yapılanların hepsinin yasal dayanağı var. Kesinlikle bunun dışında bir adım atılması söz konusu değil. Kimse öyle bir adım atmaz. Bu hassasiyet nedeniyle zaman zaman gecikmeler oluyor. Hukuka aykırı adım atılması, karar alınması, imza atılması söz konusu bile olamaz.

DIGITURK İHALESİ:
Digiturk'ün satış işlemini kesinlikle TMSF yapmadı. Satışı firma sahipleri yaptı. TMSF, Çukurova'dan alacağı nedeniyle Digiturk'e müdahil oldu. TMSF satışa onay veriyor sadece. Satış rakamı kendi alacağını karşılaması gerekir, o açılardan bakıyor.

FAİZSİZ FİNANS BÜYÜYECEK
Yasal altyapı tamam, şu anda hızlı bir şekilde çalışmaları devam ediyor. Hem BDDK'da hem de BIST'te 2. Mevzuat düzenlemeleri hayata geçirilecek. Bu standartlarla ilgili uluslararası kuruluş var, İslami Finansal Kuruluşlar Muhasebe ve Denetim Organizasyonu'na üye olduk. Bununla ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla müdahil oluyoruz. Hedefimiz yönetim kademelerinde, yönlendirme mekanizmalarında olmak. Onun adımlarını şu anda atıyoruz. Ayrıca, araçları enstrümanları geliştiriyoruz. Önümüzdeki dönemde hızla uygulamaya konulacak.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ
Finans Merkezi projesi kapsamında kurumların taşınması büyük oranda gerçekleşti. Birinci adım oydu, fiziki olarak orada olmaları gerekiyordu. İkincisi de, özellikle bizim bölgemizdeki sermayenin bir özelliği var. Yani sermaye nerede, körfezde, bölgemiz için söylüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya satışa çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN