Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyüme için mülteci sorunu çözülmeli

G20 toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ekonomik ve ticari büyüme için mülteci sorununun çözülmesi gerektiği mesajını verdi

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Büyüme için mülteci sorunu çözülmeli
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı'nda mülteci sorununa dikkat çekerek, ekonomik ve ticari büyüme ile yatırımlardaki artış için bu sorunların çözülmesi gerektiği mesajını verdi. Zeybekci, gelişmiş 20 ülkenin bakanlarına "Paylaşımcılık ruhuna inanmalıyız" diye seslendi. Zeybekci, küresel ekonomik büyümedeki istikrarsızlığın devam ettiğini vurguladı ve şu mesajları verdi:

MÜLTECİ SORUNU ÇÖZÜLMELİ: Ekonomik, ticari büyüme veya yatırım artışını çok temel bir bileşen olmadan elde etmemiz mümkün değildir. Dünya karmaşık bir dönemden geçiyor. Halen 3 milyonu 'de bulunan 5 milyondan fazla ümitsiz Suriyeli mülteciyi göz ardı edemeyiz. Bu nedenle, paylaşımcılık ruhuna inanmalı ve dikkatimizi bunu gerçekleştirmenin en pratik yolu olan ticarete vermeliyiz.

BİRÇOK ÜLKEYİ GERİDE BIRAKTIK: , birçok gelişmiş ve gelişme yolundaki ülkeyi geride bırakarak, 2015 yılında yüzde 4 ve 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4.8 oranında büyüdü. Ancak, küresel seviyede, aynı cesaret verici yansımayı yakalayamadık.

YATIRIM KRİZİ: Bazı toparlanma işaretlerine rağmen, küresel ekonomi halen ciddi bir yatırım krizi yaşamakta. Doğrudan yabancı yatırımlar hâlâ kriz öncesi seviyesinin altında seyretmekte. yıllık ortalama 12.7 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekti.

DİRENÇLİ ZAYIF BÜYÜME: Küresel ticaretteki yavaşlamanın olumsuz etkileri devam ediyor. Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nın uygulanmasıyla, maliyetlerin düşürülmesi, ticaret finansmanının geliştirilmesi ve hizmet ticaretinin artırılmasına büyük önem atfetmekteyiz.

RUSYA İLE YAKIN TEMAS
İlişkilerin yeniden normalleşmeye başladığı Rusya ile bir görüşme de Çin'de gerçekleşti. Zeybekci, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Birinci Yardımcısı Alexey Likhachev ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ele alındı.

KORUMACILIK TEMEL TEHDİT
Korumacı önlemlerin artmaya devam etmesi sistem için temel bir tehdit. Bu, yerli sanayiye zarar veriyor, ticaret ve yatırımları önlüyor. Ortaklarımızı olumsuz etkileme potansiyeline sahip pazarı bozucu iç politikalardan kaçınmalıyız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyüme için mülteci sorunu çözülmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN