5 milyon barajını aştı

Giriş Tarihi: 11.7.2016
5 milyon barajını aştı
1971'de Murat 124 modelinin üretimiyle yolculuğuna başlayan Tofaş, otomotiv dünyasında önemli bir eşik olarak kabul edilen 5 milyonuncu aracını üretti. Banttan indirilen 5 milyonuncu araç, 1 milyar dolarlık tarihi yatırım ile hayata geçirilen Egea Model Ailesi'nden Fiat Egea Hatchback oldu. Tofaş, böylece 5 milyon barajına ulaşan ikinci fabrika olarak tarihe geçti. Oyak Renault, 5 milyonuncu aracını 2015 Haziran'ında üretmişti. otomotiv sanayi üretim ve ihracatının yüzde 25'e yakınını tek başına gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu, 5 milyonuncu aracın Tofaş'ın geçirdiği tüm evrelerin bir sonucu olduğuna dikkat çekti. Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ortaklığında faaliyetlerini sürdüren Tofaş'ın 1990'ların ortasına kadar dönemin sanayi ve ekonomik şartlarıyla, ağırlıklı montaj üretimi yaptığına değinen Eroldu, o yıllarda yan sanayinin oluşması yolunda önemli adımların atıldığını belirtti. 1995'te Tempra modeliyle 'nin ilk büyük ölçekli ihracatını başlattıklarını hatırlatan Eroldu, 1994'te başlanan Ar-Ge çalışmalarının yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu vurguladı.

Yurtdışına ürün geliştiriyor
Eroldu, şöyle devam etti: "1996 sonrasında bir taraftan Ar-Ge çalışmalarına başladık, diğer taraftan Doblo üretiminde Avrupa'nın tek üretim merkezi olduk. 'nin Avrupa'nın ticari araç üssü olması yolunda önemli bir adım böylelikle atıldı. Bir sonraki evre ise 2000'den sonraki 15 yıllık dönemdir. Bu dönemde de yurtdışı pazarlar için ürün geliştirmeye soyunduk."

Kapasite 20 binden 400 bin adede çıktı
Kurulduğu yıl 20 bin adetlik üretim kapasitesi ve 600'e yakın çalışanıyla mütevazı bir fabrika olan Tofaş, bugün 400 bin adetlik üretim kapasitesi, 10 bini aşan çalışanı ile yedi markaya ürün geliştiren ve üretim yapan dev bir fabrikaya dönüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 milyon barajını aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN