Gazze’nin elektriği 'den

, İsrail'le normalleşme sürecinin ardından Gazze'nin elektrik ve altyapı ihtiyacının karşılanması için çalışmalara başladı. Bölgeye giden bakanlık yetkilileri detaylı çalışma yürütüp yapılacaklar hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a rapor sunacak.

Giriş Tarihi: 11.7.2016 16:52 Güncelleme Tarihi: 11.7.2016 21:10
Gazze’nin elektriği Türkiye'den

HEYET YETKİLİLERLE GÖRÜŞECEK

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Gazze'nin elektrik sorunuyla ilgili detaylı çalışma yapacak olup, dün bölgeye ulaşan heyet, Filistin hükümeti, İsrail makamları ve Gazzeli yetkililerle görüşecek.

ÜST DÜZEY YETKİLİLER DE ORADA

Üst düzey bürokratların yanı sıra Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ), Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) ve Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) yetkililerinin de yer aldığı heyet, dönüşte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a, bölgedeki enerji ve altyapı ihtiyaçları konusunda üretim, iletim ve dağıtım alanlarını içeren kısa, orta ve uzun vadede yapılabileceklerle ilgili kapsamlı bir rapor sunacak.

ÖZEL SEKTÖR DE SORUMLULUK ALACAK

Bakan Albayrak'ın bu raporu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu'na sunmasının ardından, 'nin Gazze'de yapılacaklar konusunda izleyeceği yol haritası belirlenecek. Gazze'nin enerji ihtiyacının karşılanması üretim, iletim ve dağıtım alanlarında tecrübeli özel sektör temsilcilerinin de sorumluluk üstlenmeye hazır oldukları belirtiliyor.

GAZZE HALKI TÜRKİYE'YE MÜTEŞEKKİR

Türkiye-İsrail ikili ilişkilerinin normale dönmesi hakkındaki mutabakat, 26 Haziran Pazar günü Roma'da sonuçlandırıldı. Buna göre, İsrail'in Türkiye'nin Gazze'deki altyapı ve insani duruma yönelik çabalarını benimsemesinin ardından, bu konudaki girişimler hız kazandı.

ÖNCELİK 'GAZZE' GERİSİ TEFERRUAT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze’nin elektriği Türkiye'den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN