Yerli uçağın ilk siparişi İTO’dan

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Yerli uçağın ilk siparişi İTO’dan
Bakanlıklar, polis ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ile ön talep almak için görüşen milli TRJet'in ilk siparişi İstanbul Ticaret Odası'ndan (İTO) geldi. İTO, 32 koltuk kapasiteli TRJ328 tipi uçaktan 10 adet almak üzere İngiltere'deki Farnborough Havacılık Fuarı'nda TRJet şirketi ile iyi niyet mektubu imzaladı.

Yeni versiyon yolda
Eren ve Fatih Özmen'in sahip olduğu ABD merkezli Sierra Nevada şirketi, Alman Dornier şirketinin üretimi 328 serisi jet ve turboprop bölgesel uçakların haklarını satın almış, daha sonra Ankara merkezli TRJet adlı şirket kurulmuştu. TRJet, ilk etapta 32 koltuklu 328 serisi uçakları modernize ederek TRJ328 adıyla üretecek. Daha sonra koltuk kapasitesi 60-70 koltuğa çıkarılarak TRJ628 adında yeni bir uçak oluşturulacak. Şehirlerarası çapraz ve kısa mesafeli uçuşların yapılacağı uçaklar kısa pistlere inip kalkabiliyor. Uçağın sivil modelinin yanı sıra ambulans uçak, deniz-karakol uçağı, VIP, askeri nakliye uçağı olarak kullanılabilmesi hedefleniyor.

Havada sipariş 20 yılda 6 trilyon dolara ulaşacak
Havacılığın iki devi ve Airbus, önümüzdeki 20 yıl için tahminlerini açıkladı. Airbus toplam değeri 5.2 trilyon dolar olan 33 bin adet yeni uçak ihtiyacı olacağını tahmin ederken Boeing 20 yılda yeni uçak talebinin yüzde 4.1 artış göstererek 39 bin 620 adet olacağını öngörüyor. Boeing bu yeni uçakların toplam değerinin 5.9 trilyon dolar olacağını tahmin ediyor. Airbus ise yolcu trafiğinin yılda ortalama yüzde 4.5 artış göstereceğini bugün 19 bin 500 olan uçak sayısının 2035'e kadar iki katına çıkarak yaklaşık 40 bine yükseleceğini öngörüyor. Yaklaşık 13 bin adet yolcu ve kargo uçağı daha verimli modeller ile değiştirilecek. Boeing Ticari Uçaklar Pazarlama Başkan Yardımcısı Randy Tinseth, "Finansal piyasayı etkisi altına alan son gelişmelere rağmen havacılık sektörü, ticari filosunu ikiye katlayarak uzun vadeli büyümeye devam edecek. Önümüzdeki yirmi yıl boyunca yolcu trafiğinin yılda yüzde 4.8 oranıyla büyümesini bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli uçağın ilk siparişi İTO’dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN