Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torba Yasa banka dışı finansın önünü açacak

Giriş Tarihi: 14.7.2016
Torba Yasa banka dışı finansın önünü açacak

Torba Yasa’daki düzenlemeleri memnuniyetle karşıladıklarını belirten FKB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, rekabet eşitsizliğinin giderilmesi yönünde önemli bir adım atılacağını söyledi

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen Torba Yasa kapsamında yer alan ve Birliğin temsil ettiği finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini doğrudan ve dolaylı etkileyen düzenlemelerin sektörlerin önünü açacağını söyledi.

REKABET GÜCÜ ARTACAK
Torba Yasa'daki özellikle 'yatırım ortamına ilişkin işlem maliyetlerinin azaltılması' ve 'finans kurumları arasında farklı uygulamaların ortadan kaldırılması'na ilişkin yeni düzenleme başlıklarını Birlik olarak büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Cantekin, damga vergisi, harçlar gibi aracılık maliyetlerinin azalmasının hem şirketler hem de son tüketici lehine önemli bir gelişme olacağını söyledi. Cantekin, diğer yandan finans kurumları arasındaki farklı uygulamaların son bulmasıyla da, sektördeki rekabet eşitsizliğinin giderilmesi yönünde çok kıymetli bir adım atılmış olacağının altını çizdi. FKB Başkanı Mehmet Cantekin sözlerini şöyle sürdürdü: "Finansal Kurumlar Birliği olarak 3 yılı aşkın bir süredir temsil ettiğimiz finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin diğer finans kurumları ile eşit rekabet şartlarında reel ekonomiye katkı sunabilmeleri için gayret gösteriyoruz. Geldiğimiz noktada Torba Yasa'nın öngördüğü düzenlemeler, bu çabalarımızın karşılık bulduğunun somut bir göstergesi. Söz konusu yeni kanuni düzenlemeler ile ciddi bir potansiyel taşıyan sektörlerimizin önünün daha da açılacağına; özellikle üretim ve ihracata sağladıkları finansman olanaklarını güçlendirerek; ülke ekonomimize sundukları değerin artacağına inanıyoruz."

EKONOMİYİ RAHATLATIR
Torba Yasa'da yer alan ve temsil ettikleri sektörleri dolaylı olarak ilgilendiren 'faizsiz finansman ürünlerinin yaygınlaştırılması' ve 'şirket kuruluş ve şube işlemlerindeki maliyetlerin azaltılması' gibi başlıkların da önemli gelişmeler olduğunu belirten Cantekin, bireylerin yurtdışındaki kaynaklarını 'ye taşımalarını kolaylaştıracak düzenlemeler içeren geçici 2. maddenin de, ekonomiyi rahatlatacak bir etki oluşturmasını beklediklerini ifade etti.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK
Mehmet Cantekin, "Finans hizmetleri sunan kurumların vergi kanunları karşısındaki durumları gözden geçirilerek özel karşılıkların gider yazılamaması gibi farklı uygulamaların ortadan kaldırılmasına yönelik temsil ettiğimiz sektörlerin rekabet gücünü artırma yönündeki gayretlerimizi sürdüreceğiz. Adres paylaşım sistemine erişebilmek gibi vergisel olmayan konularda da gerekli düzenlemelere ilişkin çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torba Yasa banka dışı finansın önünü açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN