Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeyrek fiyatları ne kadar oldu?

Giriş Tarihi: 15.7.2016 16:56
Çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu?

fiyatlarında ülkemizinde dışında yaşanan gelişmeler fiyatların birden artmasına sebep olmuş, özellikle İngiltere'de yaşanan gelişmelerin ardından fiyatlar tavan yapmıştı. Peki Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? İşte altın fiyatlarında son durum

Çeyrek fiyatları bugün yatay bir seyirle piyasalarda yerini aldı. Altın fiyatlarıİngiltere'de yaşanan gelişmelerle birlikte bir ivme kazanmış ve o günden beri yüksek fiyat dengesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Çeyrek altın fiyatları da bu yükselişten payını alarak geçtiğimiz haftalarda yatırımcısını mutlu etmişti. Peki Çeyrek altınfiyatları bugün ne kadar oldu? İşte altın fiyatlarındaki son durum ve çeyrek altınfiyatlarının bugünkü piyasa değeri

Altının gram fiyatı, bugün gerçekleşecek yoğun veri akışı öncesinde yatay seyirle 123,6 liradan işlem görüyor. Küresel piyasalarda, bugün başta ABD'de enflasyon ve sanayi üretimi olmak üzere yoğun veri akışı takip edilecek. Dün 123,5 liradan günü tamamlayan gram altın, saat 10.15 itibarıyla yatay seyirle 123,8 liradan alıcı buluyor. Altının onsu şu dakikalarda sınırlı düşüşle 1.332 dolardan işlem görürken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 203 lira, Cumhuriyet altın ise 829 liradan satılıyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, düşen talep ile birlikte altın fiyatlarının bu hafta satış baskısından kurtulamadığını belirterek, "Bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamaları piyasalarda Fed'in faizleri en erken aralık ayında yükselteceği algısını oluşturdu. Bu algı piyasalarda satın alınmaya başlandı, küresel borsalar hafta boyunca bu beklentiyle yükselişlerini sürdürmüş olabilir." dedi.Memiş, altının ons fiyatının 1.325-1.340 dolar aralığında dalgalanabileceğini kaydederek, gram altın fiyatının da 122,5-124 lira arasında işlem görebileceğini dile getirdi.

'nin altın ithalatı, yılın ilk yarısında 2015'in aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 120 artışla 25,2 tona ulaştı. Haziranda altın ithalatı 9,5 ton ile son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, geçen yılın aynı ayına göre de 6,6 katına çıktı İKO Başkanı İşler: "Altın ithalatının artarak devam etmesini bekliyoruz" 'nin geçen yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği 11,5 tonluk altın ithalatı, bu yılın ilk yarısında 2 katını aştı. AA muhabirinin Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen yılın ilk yarısında 11,5 ton olan altın ithalatı, 2015 sonunda 48,7 ton ile 2010'dan bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Altın ithalatındaki düşüş, bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti. Ocakta 1 ton, şubatta 1,3 ton ve martta 1,7 ton olan ithalat, yılın ikinci çeyreğinde ise artışa geçti. 2015'in ilk yarısında yapılan altın ithalatının yüzde 70'i mayıs ve haziran aylarında gerçekleştirildi. Türkiye'nin altın ithalatı, mayısta 8,5 ton ile ilk çeyreğin 2 katı civarında gerçekleşirken, haziranda da 9,5 ton ile son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakamlar, bir önceki yılın aynı aylarına göre mayısta 5 katına, haziranda ise 6,6 katına çıktı. Son 2 aydaki hızlı artışla birlikte Türkiye'nin altın ithalatı, 2015'in ocak-haziran döneminde 25,2 tona ulaştı. Yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla altın ithalatında yaşanan artış yüzde 120 olarak hesaplandı.

"Altında fiyatlardaki artışa karşın ihtiyaçtan dolayı alım var"

Uzmanlar, altın fiyatlarındaki yükselişten dolayı geçen yılın ilk yarısında talebin sınırlı kaldığını, ikinci yarıda ise toparlanmanın başladığını kaydetti. Geçen yılın ilk 6 ayında altın ithalatının çok düşük olduğuna işaret eden uzmanlar, "Vatandaşlar fiyatın yüksekliğine adapte olamadı. Bu yıl ise fiyatlardaki artışa karşın ihtiyaçtan dolayı alım oluyor ancak yatırım amaçlı alan yok. 2015'in ilk yarısına göre altın ithalatında 2 kat artış yaşanması, geçen yıl rakamın çok düşük olmasından kaynaklanıyor. Bakıldığında bu yılın ilk yarısında olağanüstü bir artış yok." değerlendirmesinde bulundu.Uzmanlar, Ramazan öncesi başlayan talebin düğün sezonu olması dolayısıyla devam edeceğini düşündüklerini de bildirdi.

"İran'a ekonomik ambargoların kaldırılması altın ithalatını artırdı"

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Norayr İşler de kuyumculuk sektörünün yapısı gereği ekonomik ve siyasi gelişmelere çok hızlı tepki verdiğini belirterek, 2015'in sektör için kayıp bir yıl olduğunu söyledi. Geçen yıl seçimler ve belirsizliklerin iç piyasada satışları olumsuz etkilerken, yakın Orta Doğu ve dünyadaki gelişmelerin de ihracatı sekteye uğrattığını ifade eden İşler, "2015'te iç piyasada sıkıntı yaşayan kuyumcular, bu yıl rotayı daha çok ihracata kaydırdı. İthalattaki artışın bir diğer nedeni de İran pazarında yaşanan olumlu gelişmeler. İran'a ekonomik ambargoların kaldırılması sektörümüzü de olumlu etkiledi ve altın ithalatının artışına yol açtı." şeklinde konuştu. İşler, yılın ilk yarısında altın ithalatında yaşanan artışın bir diğer nedeninin de bir süredir hem iç hem dış piyasada ertelenen taleplerin harekete geçmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Bir süredir sadece ülkemizde değil, dünyada da yaşanan olumsuz gelişmeler cebinde parası olan müşterilerin de alım yapma şevkini kırdı. Bu moral bozukluğunun yavaş yavaş kırıldığı yönünde işaretler alıyoruz. Sektörümüz için en hareketli dönem düğün sezonu olarak tabir edilen yaz aylarıdır. Geçen yılki piyasa ve ticaret kaybından dolayı bu yıl, düğün sezonu daha önemli hale geldi. İthalat artışının iç pazarın bu artan talebinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Sektörümüz için hızlı bir ticaret dönemine başlıyoruz. Rusya ile ilişkiler de yeniden rayına girmeye başladı. İsrail ile yeni bir dönem başlıyor. Bu gelişmeler, altın ithalatını ve dolayısıyla ihracatımızın artışını sağlayacaktır. Tüm bu nedenler ışığında altın ithalatının artarak devam etmesini bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN