Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üretimde çarklar tekrar hızlandı

Küresel büyüme zayıf seyrederken pozitif ayrışmaya devam eden ’nin ikinci çeyrekte de yüzde 4 civarında büyümesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 15.7.2016
Üretimde çarklar tekrar hızlandı
Büyümenin öncü göstergelerinden olan sanayi üretimi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.8 büyüyen 'nin, ikinci çeyrekte de buna yakın bir performans sergileyeceğine işaret etti. İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.6 ile 3.6 olan piyasa beklentisinin üstünde arttı. Sanayi üretiminin yüzde 5.6 artış gösterdiği ilk çeyrekte Gayri Safi Yurtiçi Hasıla sabit fiyatlarla yüzde 4.8 artış göstermişti.

TÜRKİYE POZİTİF AYRIŞIYOR
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bu hafta Bankalar Birliği'nde yaptığı sunumda, 'nin büyüme konusunda pozitif ayrıştığına dikkat çekerken, rakamlar da bunu teyit ediyor. Para musluklarını sonuna kadar açan Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi mayısta yüzde 1.2 azaldı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, verinin sanayide çarkların hızlı bir şekilde dönmeye başladığının göstergesi olduğunu söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü nisandaki yavaşlamanın telafi edildiğini vurguladı.

OTOMOTİV GAZA BASTI
Sanayi üretim verilerinde otomotiv sektöründe yaşanan sert üretim artışları dikkat çekerken, yüzde 30 civarındaki bu yükseliş geçen yıl grev nedeniyle yaşanan üretim kaybından kaynaklandı. Türkiye'nin üretim ve ihracatının üçte ikisini gerçekleştiren Oyak Renault, Tofaş ve Ford Otosan'da geçen yılın mayıs ayında yaklaşık 2 hafta süre ile üretim gerçekleştirilememişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üretimde çarklar tekrar hızlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN