Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırsız likidite desteği

Giriş Tarihi: 18.7.2016
Sınırsız likidite desteği
Merkez Bankası, piyasa derinliği ve fiyat oluşumlarının yakından takip edileceğini, gerekli görülmesi halinde finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemlerin alınacağını açıkladı TCMB'den yapılan basın duyurusunda, finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla bazı tedbirler alındığı belirtildi. Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likiditenin limitsiz olarak sağlanacağı belirtilen duyuruda, bankalara yönelik gün içi likidite imkânının komisyon oranının sıfır olarak uygulanacağı açıklandı.

BANKALAR MORAL BULDU
Merkez Bankası'nca açıklanan önlem paketinde yer alan 7 önlem şöyle: 1) Merkez tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacak. 2) Bankalara sağlanan gün içi likidite imkânının komisyon oranı sıfır olarak uygulanacak. 3) TL likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz teminat deposu getirilebilmesine imkân tanınacak. 4) Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında (teminat ve maliyet) iyileştirmeye gidilebilecek. 5) Merkez Bankası nezdindeki tüm piyasalar ve sistemler (Elektronik Fon Transfer ve Elektronik Menkul Kıymet Transfer) işlemler tamamlanıncaya kadar açık tutulacak. 6) Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecek. 7) Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacak.

MERKEZ İZİNSİZ ÇALIŞTI
Darbe girişiminin yaşandığı itibariyle Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ilgili bütün birimleri alarma geçirdi. Çetinkaya ve ekibi hafta sonu da mesai yaptı. Merkez Bankası, Cuma akşamı itibariyle bütün bankalarla temas kurdu. Hafta sonu olmasına karşın likidite akışını sürdürdü. Merkez'in bu girişimi bankaları rahatlattı.

SİSTEM RUTİN ÇALIŞMASINA DEVAM EDİYOR
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, ATM'lerde, kredi kartlarında ya da sistemde sorun olmadığını belirterek, "Sistemimiz normal, rutin çalışmasına devam ediyor. Endişe edecek edecek bir durum söz konusu değil" dedi. Akben, "İnşallah bir daha böyle olaylar yaşamayız. Ülkemizin böyle olumsuz şeylerle anılması hepimizi derinden yaralıyor. Demokrasimiz böylelikle daha güçlü bir yapıya kavuşmuş oldu" ifadelerini kullandı. Akben, bankaların normal faaliyetlerine aynı mesai saatlerinde devam edeceğini, internet bankacılığı ile bütün EFT sisteminin çalıştığını dile getirdi ve ekledi: "Tabii endişeli olan bazı vatandaşlarımız ATM'lerden para çektiler. ATM'ler de bu talepleri karşıladı. Zaten herhangi bir likidite problemimiz yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırsız likidite desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN