Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet personel sistemine darbe ayarı

Darbe girimi sonrası devlet personel rejiminde değişikliğe gidilmesi gündemde, 657’nin temel iş güvencesi sistemi değişebilir.

Giriş Tarihi: 19.7.2016 10:42 Güncelleme Tarihi: 19.7.2016 12:14
Devlet personel sistemine darbe ayarı

YARGIYLA İŞE DÖNME TARİH OLUYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanı Süleyman Soylu, devlet personel sisteminde değiklik yapılacağını ve devlet memurlarının en tartışmalı konularından biri olan "yargı kararıyla geriye dönme" yapısının değiştirilebileceğini söyledi.

'nın edindiği bilgilere göre, bu yöndeki girişimler daha önceden başlatılmıştı. Çok sayıda darbe ve terör örgütü ilişkili kamu görevlisinin görevden el çektirilmesi ve açığa alınması işlemlerinin ardından, işten atılmasının da gündeme gelmesiyle konu ivedi hale geldi.

MAHKEME KARARI ZORDA BIRAKIYOR

Devlet personel rejimi, başta 657'de neredeyse kesin bir iş güvenliği (işten atılmama) sağlaması yanında, devlet memurlarının aldığı unvan ve derecenin altında bir başka işte görevlendirilememesi gibi ikinci bir güvenceyi de içeriyor. Ayrıca, çok sayıda idari yargı içtihadı nedeniyle, herhangi bir görevden alınsa dahi sıklıkla aynı göreve iade edilmeye yönelik idari yargı kararı çıkarılabiliyor.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yapılacak düzenlemenin bu iki hususa yönelik olacağı, işten atılmanın belirli şartlar altında yapılabilir hale gelmesi ve kolaylaştırılması, iş güvencesinin iş kanunu benzeri haline getirilerek, iade kararı çıksa da ve sosyal hakları verilerek ikinci kez işten atılabilmesine imkan sağlayacak seviyeye getirilmesini içereceği vurgulandı. Düzenlemenin diğer boyutunun ise mali hakları değişmeden, unvan ve pozisyon olarak kişilerin son ulaştığı seviyeden daha farklı unvan ve derece gerektiren işlerde görevlendirilebilmesine imkan vereceği vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet personel sistemine darbe ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN