Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz indiriminde geri adım atmadı

Giriş Tarihi: 20.7.2016
Faiz indiriminde geri adım atmadı

Merkez Bankası, darbe girimine rağmen, faiz indirimine, ara vermedi. Koridorun üst bandında son 5 ayda yapılan indirim 2 puana ulaştı. Piyasaya da ‘normalleşme’ mesajı verildi

FETÖ'nün halk tarafından sokakta püskürtülen darbe giriminin ardından, Merkez Bankası'nın 4 aydır devam ettiği faiz indirimlerine ara vereceğini hatta, daha da ileri gidip, tıpkı Ocak 2014'teki gibi bir ara toplantı ile faiz artırımı yapacağını ileri sürenler avuçlarını yaladı. Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 9'dan 8.75'e indirdi. Son 5 aydaki faiz indirimi 2 puana ulaştı. Başkanlığa nisan ayında atanan Çetinkaya ise 4 toplantıda 1.75 puanlık indirime imza atmış oldu.

DARBE GİRİŞİMİ METNE DE GİRDİ
PPK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, karar metninin önceki toplantılara göre 40 kelime uzaması çekti. Piyasalardaki gelişmelerin yakından takip edileceği ve finansal istikrarı destekleyici likidite tedbirlerinin alınmaya devam edileceği bildirildi. FETÖ'nün darbe girişimi de metne girerken, açıklamada "Yakın dönemde yurt içi gelişmelere bağlı olarak piyasalarda dalgalanmalar yaşanmıştır. Kurul, alınan likidite tedbirlerinin piyasalardaki oynaklığı sınırladığı değerlendirmesinde bulunmuştur" denildi. Destek Yatırım Menkul Değerler Analisti Aysun Göksu, Merkez Bankası'nın piyasaya tansiyonun düştüğü ve normale dönüldüğü mesajı verdiğine dikkat çekti. Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan da, "Darbe girişiminden 4 gün sonra faiz indiren bir Merkez Bankası ağustosta da 25 puanlık indirim yapar" dedi. İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu ise bu faiz indiriminin, piyasalara normalleşme sinyali verdiğini söyledi. Ziraat Yatırım Ekonomisti Yılmaz da, "Bu sene, Merkez Bankası piyasa beklentilerini göz önünde tutarak ilerliyor ve ciddi ölçüde kredibilitesini artırmakta" dedi.

İŞ DÜNYASI ANLAMLI BULDU
Faiz indiriminin devamına iş dünyasından da destek geldi. Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, demokrasiye kastedilmek istenilen bir girişimin yeni atlatıldığı bu dönemde, Merkez Bankası'nın aldığı üst üste beşinci faiz indirimi kararının anlamının çok daha büyük olduğunu bildirdi. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ise, Merkez Bankası'nın böyle bir ortamda tekrar bir faiz indirimine giderek piyasalara olumlu bir mesaj vermesinin iş dünyası adına sevindirici olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz indiriminde geri adım atmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN