"S&P'nin tavrı anlaşılabilir değil"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un (S&P), ’nin kredi notunu BB’ye düşürme konusundaki aceleci tavrının anlaşılabilir olmadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 21.7.2016 10:14
S&P'nin tavrı anlaşılabilir değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un (S&P), 'nin kredi notunu BB'ye düşürme konusundaki aceleci tavrının anlaşılabilir olmadığını belirtti.

Zeybekci, S&P'nin 'nin kredi notunu düşürmesine ilişkin Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu.

Kredi notu tespit edilirken makro ekonomik değerlerin de mutlaka dikkate alınması gerektiğini ifade eden Zeybekci, " S&P'nin 'nin kredi notunu BB'ye düşürme konusundaki aceleci tavrı anlaşılabilir değil. Hükümet olarak yatırımı, üretimi ve ihracatı artırma odaklı reformları yakında kanunlaştıracağız. Her zaman olduğu gibi Türkiye hem reel ekonomide hem finansal kesimde gerekli adımları atmaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

2012 YILINDAN BU YANA ANLAŞMA YOK

Türkiye'nin 2012 yılında anlaşmasını iptal ettiği ve değerlendirme istemediği S&P, Türkiye'nin "BB+" olan notunu "BB"ye düşürdü, görünümü ise negatif olarak belirledi.

Hazine Müsteşarlığı ile 2012 yılından bu yana bir anlaşması olmamasına karşın Türkiye'nin kredi notunu ''talep edilmemiş'' reyting şeklinde değerlendirmeye devam eden S&P, anlaşması olan diğer iki büyük kredi derecelendirme kuruluşunun aksine Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyenin altında derecelendiriyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"S&P'nin tavrı anlaşılabilir değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN