Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile ne alakan var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ’nin notunu alelacele düşüren S&P’yi eleştirerek, “ ile ne alakan var? Bizimle uğraşma” dedi

Giriş Tarihi: 21.7.2016
Türkiye ile ne alakan var?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün merakla beklenen açıklamaları sırasında 'nin notunu indiren uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'a (S&P) çok sert eleştiriler yöneltti. 'nin geçtiği her zor dönemde şantajlarıyla tetikçilik görevini üstlenen kredi derecelendirme kuruluşlarının başını çeken S&P, akşam saatlerinde 'nin yabancı para cinsi kredi notunu bir kademe düşürerek BB'ye indirirken, kredi notu görünümünü de durağandan negatife çevirmişti. Hazine, 2012 yılında S&P'yi listesinden çıkarmıştı.

BİZİMLE HİÇ UĞRAŞMA?
Erdoğan, "Türkiye ile senin ne alakan var. Türkiye senin üyen değil. Şu anda siyasi bir karar açıklıyor kendine göre. Bizimle hiç uğraşma" dedi. Yatırımlara kararlı bir şekilde devam edileceğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Sizin gücünüz bizim bu yatırımları yapmamıza engel olmaz. Bütün bu açıklamalar Türkiye gerçeklerini yansıtmıyor. Farklı bazı adımlar atmaya da yönelirler. Bu süreçte Türkiye, ekonomideki reformalarını kesintisiz sürdürürecektir" diye konuştu.

PİYASAYA VİRÜS SALARLAR
Erdoğan, şöyle devam etti: "Bunlar böyle dönemlerde bu anları beklerler. Yarın bakarsınız bunlar piyasa bol bol virüs de salarlar, farklı bazı adımlar atmaya da yönelirler. Bu süreçte Türkiye, başta tasarrufların artırılması yönündeki teşvikler olmak üzere ekonomik reformlarını kesintisiz sürdürecektir. MB ön açıcı açıklamalarını yaptı, bundan sonra da kararlı bir şekilde yapacağını düşünüyorum. Likidite sıkıntısı söz konusu değil, olmayacaktır da."

ŞANTAJ YAPIYORLAR
2003 yılındaki tezkere oylaması öncesinde, "Tezkere çıkmazsa, notunuzu indiririz" tehdidinde bulunan Moody's, Türkiye'nin darbe girişimini önlemeye çalıştığı en kritik saatlerde yine ortaya çıktı. Darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu "çöp" seviyesine düşürmek üzere incelemeye alan Moody's, ülke notuna bağlı olarak, derecelendirdiği 17 Türk bankasını da "negatif incelemeye" aldı. Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise Türk bankalarının risklerinin arttığını ileri sürdü. Kredi derecelendirme kuruluşlarının yanlı değerlendirmelerini baz alan işbirlikçi yatırım bankaları da devreye girmekte gecikmedi. JP Morgan, Türkiye'nin notunun yatırım yapılabilir düzeyin altına inmesi durumunda 10 milyar dolarlık tahvil satışı olabileceğini ileri sürürken, Sociate Generale panik havası yaratmak istercesine doların 3.28 TL'ye çıkacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ile ne alakan var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN