Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sermaye giriş ve çıkışına kısıt YOK

Ekonomi yönetimi, darbe girişiminin etkisini azaltmak için harekete geçti. Sermaye ve emtia giriş çıkışlarını etkileyecek bir kısıtlama gelmeyecek

Giriş Tarihi: 22.7.2016
Sermaye giriş ve çıkışına kısıt YOK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'cü çetenin darbe girişiminin ekonomiye etkisinin sınırlı kalması için bütün ekibini harekete geçirdi. Cumhurbaşkanlığı ekibi darbe girişimi sonrası 90 ülkede darbe, darbe girişimi ve terör saldırılarının ekonomiye etkisini inceledi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, " kadar ekonomisi bu kadar hızlı toparlanan başka ülke yok. MGK kararı ile piyasaları etkileyecek, emtia giriş çıkışlarını etkileyecek en ufak bir kısıtlama yok. Darbe girişimi sonrası reformlar hızlanacak. Yapıcı bir şekilde devreye girecek" dedi.

TANKLARA MEYDAN OKUDU
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli de, kredi derecelendirme kuruluşlarının 'ye ilişkin yorumlarına tepki göstererek, "Değerlendirmeleri objektif kriterlere dayanmıyor, 'ye yönelik keyfi yaklaşım ortaya koyuyorlar. Gezi olayları öncesinde de büyüme verileri çok iyiydi, cari açık risk olmaktan çıkmış, yatırımlar artmıştı. Terörist darbe girişimlerinin nedeni ortaya çıkıyor. Türkiye ekonomisi tanklara meydan okudu. Manipülasyonlara da kesinlikle izin verilmeyecek. Kalıcı bir sıkıntı yok" dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, OHAL kararından üretim, ihracat ve iş dünyasının olumsuz etkilenmeyeceğini belirterek, "Sermaye hareketlerinin kısıtlanması gibi normal işleyişin dışında kalan hiçbir olağandışı uygulamaya gidilmeyecek. Tıpkı Fransa'da olduğu gibi OHAL uygulaması demokratik standartları düşürmeyecek, huzurun tesisine hizmet edecektir. Ekonomik özgürlükleri koruyan piyasa dostu politikalarımızı kanunlar çerçevesinde hayata geçirmeye bundan sonra da devam edeceğiz" mesajını verdi.

SPEKÜLASYONA İNANMAYIN
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise S&P'nin not düşürmede çok acele ettiğine dikkat çekti. Şimşek, piyasanın spekülasyonlara inanmaması gerektiğini ve piyasa kurallarının dışına çıkmayacaklarını belirterek yatırım iklimini daha da iyileştireceklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sermaye giriş ve çıkışına kısıt YOK
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN