Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ye yatırım yapılabilir

Giriş Tarihi: 23.7.2016
Türkiye’ye yatırım yapılabilir

Nomura ekonomisti Ash, ’nin ‘yatırım yapılabilir’ notunu koruyacağını belirtirken, yabancı basını eleştirdi. Ash, “Uluslararası haber kanalları sanki seküler kesim ile AK Parti arasında bir savaş gibi resmetti, şaşırdım. Bu eski bir basmakalıp” dedi

ekonomisini uzun yıllardır yakından takip eden Nomura Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Stratejisti Timothy Ash, Standard&Poors'un (S&P) 'nin "BB+" olan notunu "BB"ye düşürmesi ve görünümünü negatif olarak değerlendirmesi kararının "ilginç" olduğunu belirterek, "Çünkü 'ye karşı temkinli ve negatifler" dedi.

MOODY'S DEĞİŞTİRMEZ
Timothy Ash, önümüzdeki dönemde Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" not ile değerlendiren Fitch ve Moody's'in, "bekle- gör" politikası uygulamayı tercih edebileceğini belirterek, "Bence Türkiye'nin daha önce ispatlanmış geri ödeme gücü, notun yatırım yapılabilir seviyede olması gerektiğine işaret ediyor. Ülkenin milli gelirine oranla kamu borcu düşük, bütçe açığı düşük, bankacılık sektörü kuvvetli. Bunlar son derece önemli ölçütler. Ben Moody's'in notu değiştireceğini sanmıyorum" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin mali ölçütlerinde herhangi bir bozulmanın görülmediğini ifade eden Ash, "Moody's'in kararının 1 ila 3 ay zarfında gelmesini bekliyorum. Genel olarak fiyatlama kriterlerinde ya da mali rasyolarda bozulma görülmüyor. Moody's'in Türkiye'nin notunu artırdığı dönemden bu yana bozulma yok. Moody's ve Fitch, önümüzdeki dönemde bekle-gör politikası uygulayacaktır. Bu da Türk hükümetine ek karşı tedbirleri uygulamak için gereken zamanı tanıyacaktır" şeklinde konuştu.

SEKÜLER ELİTLER AK PARTİ KARŞISINDA GİBİ GÖSTERİLDİ
Uluslararası medyada Türkiye'deki darbe girişiminin "şaşırtıcı" şekilde yanlış resmedildiğini ifade eden Ash, "Uluslararası haber kanallarının olanları sanki seküler kesim ve AK Parti arasında bir savaş gibi resmetmesine şaşırdım. Halbuki Başbakan Binali Yıldırım, ana muhalefet partisi CHP ve MHP'ye bu süreçte teşekkürlerini iletti. Uluslararası medyadaki algı ise farklı şekillendi. Sanki seküler elitler AK Parti karşısındaymış gibi eski bir basmakalıp kullanıldı. Fakat durum böyle değil" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’ye yatırım yapılabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN