Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 milyar satıp TL’yi de savundular

Giriş Tarihi: 24.7.2016
7 milyar dolar satıp TL’yi de savundular

Darbe girişimini tankların önüne yatarak önleyen vatandaş, 7 milyar lık satarak Türk Lirası’na da kalkan oldu

FETÖ'cü çetenin, 2013'ten sonra bir kez daha 'nin adeta şaha kalktığı bir dönemde gerçekleştirdiği fiili darbeyi sokakta püskürten vatandaş, Türk Lirası'na da adeta kalkan oldu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin, hiç bir makul gerekçeye dayanmayan ve yabancı yatırımcılar tarafından bile 'yanlı' olarak değerlendirdiği not indiriminin etkisiyle 3.095 TL'yi geçerek rekor kırdı.

ALTINI BİLE SATIP TL MEVDUAT YAPTI
Dolardaki yükselişi frenleyen ve TL'nin toparlanmasını sağlayan ise, tankların önüne yatan vatandaş oldu. Yerli yatırımcılar özellikle pazartesi ve salı günü 7 milyar dolardan fazla satışı gerçekleştirdi. Vatandaşın bir bölümü, ellerindeki altınları satarak bankalara TL mevduat olarak yatırdı. Vatandaşın can siperane şeklinde yaptığı savunma, bazı yabancı bankaların 'dolar 3.30 TL'ye gediyor' tezini de çürüttü. Dolar tarihi zirveyi gördükten sonra 3.0500 TL'ye kadar geriledi.

MERKEZ BANKASI TESLİM OLMADI
Bankaların ihtiyacı olması halinde likidite musluklarını sonuna kadar açan Merkez Bankası, darbecilere en sert cevabı, Para Politikası Kurulu toplantısında verdi. Darbe girişiminin ardından, Merkez Bankası'nın 4 aydır devam ettiği faiz indirimlerine ara vereceğini hatta, daha da ileri gidip, tıpkı Ocak 2014'teki gibi bir ara toplantı ile faiz artırımı yapacağını ileri sürenler avuçlarını yaladı. Merkez Bankası gecelik borç verme faizini yüzde 9'dan 8.75'e indirdi. Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası bu süreçte, özellikle yabancı yatırımcılarla sıkı temas halinde olma oldu. Türkiye'de olup bitenlerin gerçek yüzü uluslararası piyasalara anlatılmak için de önümüzdeki dönemde tura çıkılacak. Merkez Bankası da, yurtdışı finans merkezlerinde topla

BORSADA DA SAVAŞ
Darbe girişiminin ardından en büyük savaş borsada yaşandı. 18 Temmuz Pazartesi günü işlemlerin başlamasıyla birlikte endeksteki düşüş yüzde 2.5 ile kriz tetikçilerinin beklentilerinin çok altında kaldı. İlk 2 saatin ardından başlayan açığa satışlar ve emir iptalleri borsada düşüşü hızlandırdı. Endeks o gün yüzde 7 düştü. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), perşembe günü aldığı kritik iki kararla piyasaya 'buradayım' mesajı verdi. SPK tarafından yapılan açıklamada, yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının açığa satış işlemlerinde mevzuatta öngörülen teminatlandırma ve işlem kurallarına uymaları gerektiği belirtilerek, aksi uygulamaların tesbiti halinde işlemleri gerçekleştirenler hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi. SPK'nın ikinci kritik düzenlemesi ise şirketlerin hisse geri alımları ile ilgili oldu. SPK, yürürlülükte bir geri alım programı olsun ya da olmasın, tüm şirketlere limitsiz geri alım hakkı getirdi. SPK'nın bu kararının etkisiyle cuma günü 25'e yakın şirket, borsada kendi hisselerini geri alacağını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 milyar dolar satıp TL’yi de savundular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN