Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telekom dünyası darbeye direndi

Darbeci askerler, 15 Temmuz’da şirketlerinin veri merkezlerini hedef aldı. Cuntacılar, mobil, sabit şebeke ve uydu altyapılarına da saldırdı. Telekom şirketleri ise ücretsiz paketler sunarak vatandaşlar arasında iletişimin kesilmemesi için uğraştı

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Telekom dünyası darbeye direndi
Hükümete yönelik yapılan askeri kalkışma girişiminin hedeflerinden biri de uydu, sabit ve mobil telekomünikasyon şirketleri oldu. Darbeci askerler, amaçlarına ulaşmak için i kesmeyi amaçladı. Veri merkezleri, iletişim altyapılarını ele geçirmek isteyen darbeciler, şirketlerin iletişim merkezlerine girmeye çalıştı. Uydu ve mobil şebekeler öncelikli hedef haline gelirken, Ankara Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT Kampüsü'ne saldırı yapıldı. Turkcell'in Gebze veri merkezi de, başarısız kalkışmanın hedefleri arasında yer aldı. Telekom şirketleri de iletişiminde sorun olmaması için abonelerine ücretsiz dakika ve paketi verme kararı aldı.

OPERATÖRLER DE ÖNLEM ALDI
Telekomünikasyon şirketlerinden önlem ve ücretsiz hizmet açıklamaları geldi. Türk Telekom bir hafta boyunca ev telefonlarından 3 bin dakika ücretsiz arama yapılabileceğini duyurdu. Türk Telekom'un aldığı bazı önlemler şunlar olou: Mobil hatlı müşterilerin kullanımı için ücretsiz dakika ve internet yüklemesi, Tüm 'ye Türk Telekom Wi-Fi noktalarında 1 hafta boyunca ücretsiz internet kullanımı, Tüm Türkiye'de 1 hafta boyunca ankesörlü telefondan şehiriçi ve şehirlerarası aramalarda ilk 5 dakika ücretsiz konuşma, ve ev telefonu kullanan bireysel müşterilere 1 hafta boyunca şehir içi ve şehirlerarası 3 bin dakika ücretsiz konuşma. Turkcell de, darbe girişimi sırasında Türk halkının kesintisiz iletişiminin sağlanması ve hiçbir hizmetin aksamaması için gerekli tüm önlemlerin alındığını duyurdu. Turkcell'den yapılan açıklamada, "Bu kapsamda vatandaşlarımızın acil iletişim ihtiyaçlarını karşılayıp yakınlarına ulaşabilmeleri için tüm Turkcell'lilere ücretsiz konuşma, SMS ve internet yüklemesi yapılacaktır" ifadelerine yer verildi. Turkcell ayrıca haberlere ve resmi duyurulara anında ulaşıp gelişmeleri mobil cihazlardan kesintisiz takip etmek için Turkcell TV+ uygulamasının kullanılabileceği hatırlatıldı. Vodafone da darbe girişimi sürecinde kesintisiz hizmet vermeyi sürdürmek üzere tüm önlemleri aldığını bildirdi.

BİRLİK MESAJI VERİLDİ
Vodafone'dan yapılan açıklamada, ülkenin demokratik kurumlarına karşı yapılan dehşet verici saldırıların şiddetle kınandığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi, "Hayatını kaybeden masumlara Allah'tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Bu zor günlerde halkımızın yanındayız, birlik ve düzenin yeniden kurulmasından dolayı mutluyuz. Vodafone Türkiye olarak bu süreç boyunca kesintisiz hizmet vermeyi sürdürmek üzere tüm önlemleri almış bulunmaktayız. Acil iletişim ihtiyaçlarına destek olmak için tüm abonelerimize hafta sonu geçerli ücretsiz 150 dakika konuşma ve 250 MB internet tanımlanmaktadır."

TELSİZ YERİNE WHATS APP
15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan cuntacılar, kriptolu telsizler yerine mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ı kullandığı görüldü. Bilişim uzmanları, uçtan uca şifreleme sistemiyle korunması nedeniyle darbecilerin WhatsApp'ı tercih ettiğini kaydetti. Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan anlık mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın geçtiğimiz Nisan ayında uygulamaya başladığı "Uçtan uca şifreleme" sayesinde iki tarafın yapmış olduğu mesajlaşma 3'üncü bir kişi tarafından hiç bir şekilde görüntülenemiyor. Böylesi bir şifreleme yöntemiyle de iki tarafın konuşması tamamen güvenli hale getiriliyor. Yeni bir sohbete başlandığında ekrana gelen "Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçta uca şifrelemeyle korunmaktadır. Yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz veya dinleyemez." yazısıyla da bu şifrelemenin bilgilendirilmesi yapılıyor. Bilişim uzmanları, 15 Temmuz'daki darbe girişiminde bulunan askerlerin de WhatsApp üzerinde iletişim kurmalarının darbe girişiminin gizliliğini arttırdığı görüşünde birleşti. Sorgularda da sıkça whatsapp konuşmaları delil olarak dava dosyalarına girdi.

15 TEMMUZ TEKNOLOJİ SÖZLÜĞÜ
Whatsapp: Darbeyi planlayan paralel örgüte mensup subaylar whatsapp üzerinden örgütlendiğini gördük. Ancak demokrasiye sahip çıkan halk, güvenlik kuvvetleri darbecilerden daha hızlı ve daha yoğun şekilde anlık mesajlaşma uygulamaları sayesinde örgütlendi ve meydanlara sahip çıktı.

Sosyal Medya: Facebook, Twitter ve YouTube üzerinden paylaşılan video ve fotoğraflarda darbenin acımasız yüzü anında paylaşıldı. Bu sayede demokrasiye inananlar zafer kazandı. TRT'de yayınlanan zırva ifadeler yeni çağın gençliği üzerinde en ufak yılgınlık yaratamadı.

Dijital TV Yayını: Digiturk yayınlarını kesmek için saldıran darbeciler uydu yayının kesilmesini sağlasa da Digiturk internet üzerinden yayına devam etti. Turkcell TV+ ve Türk Telekom Tivibu platformları ana akım tv yayınlarının devamını sağladı.

FaceTime: 15 Temmuz gecesinin en kritik mesajı buradan verildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın canlı TV yayınına iPhone'da görüntülü görüşme olanağı sunan facetime uygulamasıyla mesajı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telekom dünyası darbeye direndi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN