Yeni dönemi fırsata çeviririz

Otomotiv sektörü, darbe girişiminin sonrasında yeni dönemi fırsata çevirecek güce sahip olduğunu ifade ediyor. Ayrıca ’nin geleceğine inandıklarına vurgu yapıyor

Giriş Tarihi: 25.7.2016
Yeni dönemi fırsata çeviririz
ekonomisinin lokomotifi otomotiv sektörü, FETÖ'cü terör örgütünün başarısız darbe girişimi ve ardından OHAL ilan edilmesi sonrasında, yola tam gaz devam mesajı verdi. Otomotiv dünyasına yön verenler, 'nin yeni dönemi fırsata çevirecek güce sahip olduğunu söylediler. Otomotiv dünyasını temsil eden Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OSD) darbe girişimi sonrasını değerlendirdi. Anayasal düzen ve demokrasiye karşı yapılmaya çalışılan darbe girişiminin, halkımız ve devletimizin iradesi ile önlenmiş olmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen dernekler, "Demokrasiye sahip çıkmak için birlik ve beraberlik içinde gösterdiğimiz bu duruşun ülkemizin daha da kuvvetlenmesini sağlayacağına olan inancımız tamdır" açıklaması yaptılar.

OSD
Türkiye'ye inancımız tam
Türkiye'deki otomotiv üreticilerini tek bir çatı altına toplayan Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), OHAL ilan edilmesinin sektöre ve ekonomiye etkilerini şöyle değerlendirdi: "Bu 3 aylık sürecin sosyal ve ekonomik düzen aksamadan yönetileceğine inancımız tamdır. Ülkemiz ekonomisinin önemli bir oyuncusu olan otomotiv sanayii olarak bizler de bu hedefi çok önemsiyoruz. Şu an içinde bulunulan olağanüstü dönemin iyi yönetilerek ekonomimizin gelişen trendini sürdüreceğine ve 'nin bu dönemi fırsata çevirecek bilinç ve güce sahip olduğuna inanıyoruz. Ülkemiz ihracatının yüzde 15'ini oluşturarak 10 yıl üst üste ihracat liderliğini koruma başarısını sağlayan otomotiv sanayimizde üretilen her 100 aracın 75'i ihraç ediliyor. İlk 6 ayda ihracatımız adet bazında yüzde 14 artış gösterdi. Fabrikalarımızın yılsonuna kadar üretim programları da büyük ölçüde kesinleşti. Kısa vadede olumsuz bir yansıma öngörmüyoruz. Otomotiv sanayimizin rekabetçiliğinin sürdürülebilirliği açısından yabancı ortaklarımız için ülkemizdeki yatırım ortamının bozulmayıp daha da iyileştirilmesi, iç pazarın sürdürülebilir gelişiminin sağlanması uzun vadede önem taşıyor. Hükümetimiz ile yakın temas içinde çalışmalarımıza devam ederek bu yönde Türkiye'nin geleceğine olan inancımızı vurguluyoruz."

OYDER
Ticaret olumsuz etkilenmez
Türkiye geneline yayılmış yüzlerce otomotiv yetkili satıcılarını bir araya getiren Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), OHAL uygulamasının yaşamı ve ticari hayatı olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyor. OYDER, şu değerlendirmeyi yaptı: "2015 sektör açısından bir rekorlar yılı olmuştu, gerek üretim, gerek ihracat, gerekse iç pazar açısından başarılı bir sınav vermiştik. 2016 da bu düzlemde başladı ancak yaşanan bu gelişmenin yaratabileceği olası tahribatı henüz yorumlamak için erken. Avrupa da talebin artmasına paralel olarak üretim ve ihracatın bu yılı başarılı geçireceğini düşünmekteyiz. İç pazar ise iyi başladığı 2016'nın son döneminde yaşanan olaylara bağlı olarak bir takım zorluk yaşayabilir ancak alınacak tedbirler ile etkisinin sınırlı olmasını ümit ediyoruz. recelendirme kuruluşları yabancı yatırımcıların kararlarını etkilemektedir. Ancak Türkiye geçen yıl otomotiv üretiminde 17'cilikten 15'inciliğe yükselmiş ve iç pazarı olarak da büyük potansiyele sahip bir ülkedir. Bu yönü ile yabancı yatırımcılar bunu gözardı edemezler. Oluşabilecek negatif etkiyi alınacak tedbirler yoluyla aşabilecek güce sahibiz."

MASFED
OHAL'e tam destek var
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) ve Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının son derece yerinde olduğunu bildirdi. Erkoç, huzur ve istikrara, demokrasiye yönelmiş tüm tehditlerin ortadan kaldırılması için her kesimin OHAL uygulamasına ve bu süreçte milli iradenin temsilcisi olan meşru iktidara her türlü desteği vermesi gerektiğini söyledi.

ODD
Halk ve devlet birlikte darbecilere cevap verdi
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ise yaptığı açıklamada darbe girişiminin Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve bütünlüğünü hedef alan ve kabul edilemez bir girişim olduğunu söyledi. ODD'nin açıklaması şöyle: "Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temel değerlerini, anayasal düzenini ve demokrasi geleneğini tehdit etmeye kalkışan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Halk ve devlet bu elim olay karşısında birlik olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin sahip olduğu tarihi değerler ve köklü geçmişi sayesinde, yaşanan vahim olaylara karşı vermesi gereken cevabı ivedilikle vermiştir. Bir daha benzer olaylar ile karşılaşmamak tek dileğimizdir. Temennimiz ülkemizde birlik ve beraberlik içerisinde, barış ve huzur ortamının en kısa zamanda yeniden tesis edilebilmesidir. Şehit düşen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifa diliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni dönemi fırsata çeviririz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN