Ortak altyapı için devlerden işbirliği

Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve alternatif operatörler Ortak Altyapı Şirketi için bir araya geldi. Ortaklık 2023 hedefi için yatırım kararı aldı

Giriş Tarihi: 28.7.2016
Ortak altyapı için devlerden işbirliği
Türkiye telekomünikasyon sektörü tarihi bir dönüm noktası yaşıyor. Sektörün önemli oyuncuları Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ile Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği üyesi şirketler aldıkları kararla bir ortak altyapı şirketi kurmak için görüşmelere başladıklarını açıkladı. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO'su Gökhan Öğüt, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak'ın katılımıyla düzenlenen toplantıda, atılan tarihi adımla sektörün önemli kazanımlar elde edeceği ve 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye'nin dünyayla rekabetteki gücünün artacağı belirtildi.

İSRAFTAN KAÇINILACAK
Türkiye'de son dönemde çok sayıda operatör tarafından gerekliliği gündeme getirilen ve sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen Ortak Altyapı Şirketi'nin (OAŞ) kurulması için bir araya gelen taraflarca yapılan açıklamada şöyle denildi: "Ülkemizde var olan telekomünikasyon altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, sektördeki tüm şirketlere sektör altyapısının en uygun şartlarda, adil olarak sağlanması ve mükerrer yatırımlarla kaynakların boşa harcanmaması için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat şirketlerinin ve telekomünikasyon sektöründeki diğer şirketlerin en geniş kapsamda katılımının sağlanacağı bir 'Ortak Altyapı Şirketi' kurulması konusunda çalışmalara başlanacaktır."

REKABET ŞARTLARI KORUNARAK YATIRIM
Söz konusu çalışmaların başta Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere ilgili mevzuatta öngörülen tüm düzenleme, izinler ve yetkilendirme şartlarına uygun yürütüleceği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: "Başbakanımızın ülkemizi sayısal geleceğe taşıma amacı doğrultusunda, hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun fiyat ve kaliteli koşullarla kullanıcılara ulaştırılmasını temin edecek, tüm sektörün katılımına açık olan bu hayati girişime, kamunun ve özel sektörün uyum içinde, ülkemizin geleceği için gerekli desteği vereceğine inanıyoruz. Bu girişim, zor günlerden geçen ülkemizde geleceğe olan güvenimizi ve yatırım kararlılığımızı göstermektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortak altyapı için devlerden işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN