Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Akımı Projesi’nde görüşmeler başladı

Giriş Tarihi: 30.7.2016
Türk Akımı Projesi’nde görüşmeler başladı

ile normalleşme sürecinde iki önemli adım atıldı. Türk Akımı Projesi için yeniden görüşmelerin yeniden başladığı belirtilirken, Türk-Rus ortak fonu kurulmasının gündemde olduğu aktarıldı

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı bir subay tarafından 24 Kasım'da Rus savaş uçağının düşürülmesi ve 7 ay boyunca süren gergin ilişkilerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mektupla ile başlayan normalleşme sürecinde yeni bir dönemece giriliyor. Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde görüşmeler yeniden başlatılırken Türk-Rus ortak fonunun kurulması gündeme alındı. Rus haber kanalı Rossiya 24'e değerlendirmelerde bulunan Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi kapsamında ikinci hattın inşa edilmesi için ile görüşmelerin yeniden başladığını söyledi. Novak, "İkinci hatla Avrupa'nın güneydoğu bölgesine doğalgaz taşıması planlanıyor" dedi. Novak, Türkiye'nin doğrudan bir hatla Rusya'dan 15.7 milyar metreküp doğalgaz ithal etmek istediğini de kaydetti.

TÜRK-RUS FONU KURULUYOR
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Rusya ile ilişkilerin düzelmesi kapsamında, her iki ülkenin uyguladıkları kısıtlamaların tamamından vazgeçmek üzere ittifak halinde olduğunu söyledi. Türk-Rus ortak fonu kurulmasının gündemde olduğunu aktaran Zeybekci, "Rusya ile ilişkiler 9 Ağustos'ta (Erdoğan-Putin buluşması) 24 Kasım öncesine göre daha iyi olacak" diye konuştu.

TÜRK TUR OPERATÖRLERİ CHARTERA ÇÖZÜM BULDU
Rusya ile yeniden ilişkileri inşa etme sürecinin başlaması ve Türkiye turlarının satılmasına rağmen Rus turistleri Türkiye'ye taşıyan ana taşıyıcı konumundaki charter seferlerinin bir türlü başlamaması üzerine Rusya'da faaliyet gösteren Türk tur operatörleri kendi çözümlerini üretti. Türkiye ile Rusya arasında tarifeli uçan Türk Hava Yolları, Onur Air, Pegasus, Nord Wind ve diğer Rus havayolu şirketleri ile anlaşan operatörler hem ek seferler hem de yeni uçuş noktaları ekleterek fiyatları da aşağı çekti. Coral Travel Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Bugay, tarifeli uçuşlarda turistlerin ek olarak 50-100 dolar arasında ödeme yaptığını söyledi. Bugay, "Sezonun en hit günleri olmasına rağmen bir Rus turist Türkiye'de ortalama 45-50 bin rubleye bir haftalık tatil yapabiliyor. Bu rakam 3 yıldızlı otellerde 30 bin rubleye kadar iniyor" dedi.

Gazprom'un, Türkiye'ye sattığı doğalgazda daha önce anlaşmaya varılan yüzde 10.25'lik indirimi sözleşmeye yansıtmaması nedeniyle Türk Akımı'nda ilerleme kaydedilememiş, uçağın düşürülmesinin ardından da iki ülke yetkilileri görüşmelerin durdurulduğunu açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Akımı Projesi’nde görüşmeler başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN