Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahkim’den kritik Turkcell kararı

Giriş Tarihi: 2.8.2016
Tahkim’den kritik Turkcell kararı
Londra'daki tahkim mahkemesi, Turkcell hisseleri konusunda Çukurova ve Ziraat Bankası'nın Alfa Telecom aleyhindeki iddialarını reddederken, Çukurova'nın 60 gün içinde elindeki Turkcell hisselerini satması ya da Letterone'ın elindekileri alması gerektiğine hükmetti. Çukurova Grubu, Alfa Grubu'na rehinli dolaylı Turkcell hisselerinin geri alımı için 2014'te Ziraat Bankası ile kredi sözleşmesi imzalamış ve Alfa Grubu'na 1.6 milyar dolarlık borcunu ödemişti. Bu kredi karşılığında yüzde 13.76'lık pay Ziraat Bankası'na teminat olarak verilmişti. Çukurova Grubu, Alfa'nın Cukurova Telecom Holdings'teki (CTH) hisselerini almak üzere teklif yapmış ancak Alfa bunu reddederek 2014 sonunda Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nde hukuki süreç başlatmıştı. Rus Alfa Grubu'nun telekomünikasyon varlıklarını yöneten merkezli Letterone tarafından yapılan açıklamada, tahkim mahkemesinin söz konusu hisselere ilişkin Çukurova ve Ziraat Bankası'nın şirket aleyhindeki iddialarını reddettiği belirtildi.

14 GÜNLÜK SÜRE
Turkcell'den de KAP'a yapılan açıklamada tahkim heyetinin Alfa Telecom lehine karar verdiği belirtilerek, Çukurova'nın 60 gün içerisinde hisselerde alım ya da satım seçeneklerinden birini seçmesi gerektiği, alım satım işlemini de 14 gün içerisinde gerçekleştirmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada ayrıca itilafların faaliyetleri etkilemediği belirtildi.

EN KISA SÜREDE ÇÖZÜLÜR
Turkcell hissedarları arasındaki sorunun en kısa sürede çözülmesini istediklerini söyleyen Genel Müdür Kaan Terzioğlu ise, SABAH'a yaptığı açıklamada, "Biz bağımsız yönetim kurulumuzun kararlarıyla en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Bu süreçten bağımsız, şirket için en iyisini yapacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahkim’den kritik Turkcell kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN