Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sizi engelleyeni bildirin hemen kapıya koyalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı yatırımcılara güvence verdi. Erdoğan, “Size engel çıkaran varsa ilgili birimlere bildirin, anında kapıya koyacağız. Hiç endişeniz olmasın” dedi

Giriş Tarihi: 3.8.2016
Sizi engelleyeni bildirin hemen kapıya koyalım
'nin, özellikle ekonomide en güvenilir ülkelerden biri olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yatırımcılara zorluk çıkaran, gereksiz yere işlerini geciktiren kamu görevlilerinin hiçbir mazareti olmadığını belirterek, "Bu tür engeller yaparsa, zorluk çıkaranlar varsa ilgili birimlerimize bunları bildirin. Yapacağımız iş hemen kapıya koymaktır. Önümüzü kesen, himmet ver, harç ver diyenlere artık bu devlette yer olmayacaktır. Mevzuatla ilgili engeller kaldırılacaktır" dedi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, darbe hareketinin arkasında 'nin yükselişini hazmedemeyen mihrakların olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bu olay sadece içeride planlanan, tezgâhlanan bir olay değildir. Ben açık sözlüyüm, bu olay içeride aktörleri olan ama senaryosu dışarıda yazılan bir darbe hareketidir" diye konuştu.

SAVUNMA SANAYİSİ TEKLİFİ
Erdoğan, darbe girişiminin hemen ardından yaşanan sınırlı bir dalgalanma dışında ekonomik göstergelerin hızlı bir şekilde toparlanmaya ve normalleşmeye başladığına işaret etti. Erdoğan, şöyle dedi: "Milletimiz, ne marketlere ne bankalara ne döviz bürolarına hücum etmemiştir. Eskiden olağanüstü hal ilan ettiğinizde, hatırlayın marketler boşaltılırdı, bakkallar boşaltılırdı. Şimdi tam aksine millet evine değil evinden meydanlara koştu." Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli çalışmalarının durmadığını aktararak, bölünmüş yolların yapımının da devam ettiğini bildirdi. Kanal İstanbul ve Çanakkale Köprüsü'nün de ihalelerinin yapılacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu, bir kararlılığın, bir istikrarın aslında ifadesidir. Biz bütün bunları yaparken mali disiplinden, istikrardan asla taviz vermedik, vermeyeceğiz. 14 yıldır bizimle birlikte yol yürüyen hiçbir uluslararası yatırımcı, bu ülkede kaybetmemiştir. Tam tersine sürekli kazanmıştır, bundan sonra da kazanacaktır." 9 Ağustos'ta Rusya'yı ziyaret edeceğini anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Ekonomik ilişkilerimizi tekrar masaya yatıracağız. Yatırımcılara zarar verecek, yatırımcıları üzecek hiçbir işe kalkışmayız. Başta şahsım, izin vermeyiz. Bu yönde hiç endişeniz olmasın." Erdoğan yatırımcılara "Gelin savunma sanayimizi hep beraber kuralım. Yerli-küresel işbirliği yapalım" teklifi de getirdi.

200 firma katıldı
TOBB ve YASED'in düzenlediği toplantıya 200 firmanın 300 temsilcisi katıldı. Toplantıya katılan firmalar arasında Bosh, Ford, Oyak Renault, Samsung, BP, Coca- Cola, Pepsi, Pfizer, Microsoft, Nestle, Cisco, Huawei, Boeing, Citibank, Nestle, General Electrik, Roche yöneticileri katıldı. İşadamları toplantı öncesinde 15 Temmuz belgeseli izlediler.

Yatırımcı ilgisi artar
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Reform paketlerinin uluslararası yatırımcılara yönelik yeni teşvik unsurlarını içerecek şekilde güçlendirilmesi ve 'nin yüksek teknolojili yatırımlara pozitif ayrımcılık yapan bir vergi reformuna gitmesi, önümüzdeki dönemde ülkemizin yatırım çekmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

Süper teşvik geliyor
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişimi olmasaydı Türkiye'nin en önemli yatırım teşvik kararlarından birinin açıklanmış olacağını belirterek, şöyle devam etti: "Çok farklı, kişiye özel elbise diker gibi özel teşvik programları, yatırımcımızın önüne turkuaz halı serme, aynı zamanda ihracat teşvik kapsamında yeni kararlarımızı paylaşacağız."

Türkiye elçiliği yapıyoruz
Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED)
Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye'de demokrasiyi, toplumsal barış ve huzuru korumaya yönelik adımların atılıyor olmasının yatırımcının güvenini desteklediğini belirtti. Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young da dışarıda Türkiye'nin elçiliğini yaptıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sizi engelleyeni bildirin hemen kapıya koyalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN