Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fedakârlık sırası bankalarda

Cumhurbaşkanı ’ın bankalara faiz indirme çağrısına sektöründen de destek geldi. Firmalar, “Biz faizi indirip üzerimize düşeni yaptık sıra bankalarda” diyor

Giriş Tarihi: 7.8.2016
Fedakârlık sırası bankalarda
Oda ve borsa başkanlarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplantı yapan Cumhurbaşkanı 'ın "konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları lütfen şu faiz oranlarını yıllık şöyle yüzde 9'a doğru çekin, sürümden kazanın" çağrısına sektöründen de destek geldi. Emlak konut önderliğinde başlatılan eylem planına GYODER'in de katılmasıyla 86 projede 52 bin konut için aylık faiz oranı yüzde 0.70'e çekildi. Sektör temsilcileri konut kredisi faiz oranlarının halen 1.12 seviyesinde olduğunu belirterek, "Biz elimizi taşın altına koyarak 40 puanlık indirim yaptık. Fakat sadece 1 ay bu kampanyayı devam ettirebiliriz. Uzun soluklu olması için bankaların faiz oranlarını düşürmesi lazım" şeklinde konuştu. Bankaların faiz oranlarını düşürmesiyle daha çok vatandaş kredi kullanabilecek. Bu durum konut satışlarına da pozitif yansıyacak.

BİN 19 KONUT SATTIK
Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, 1 Ağustos itibarıyla başlatılan tarihi kampanyaya yoğun ilgi olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımız'ın da açıkladığı gibi 3 günde 650 milyon liralık satış yaptık. Toplam bin 19 bağımsız bölüm satıldı. Bu büyük bir başarıdır" dedi. Satış ofislerinin çok yoğun olduğunu dile getiren Kurum, "Kampanyamıza GYODER'in de verdiği destekle konut sayısı 52 bine çıktı. Bu hamle hem sektörü hem de diğer tüm sektörler için büyük bir adım oldu. Ülkemizin geleceğine güvenen tüm sektörlerin bu tarz hamleler yapması gerekiyor" diye konuştu.

MİLLİ BANKAYSANIZ KANITLAYIN
Sektörün kampanya atağını bankaların da desteklemesi gerektiğini söyleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "Başlatılan bu hamle, Türkiye çapında konut üretimini destekleme atağıdır. Bizim inşaat sektörü olarak bu günlerde bankalardan talebimiz, ellerini taşın altına koymaları. Bu kampanya kapsamında faiz oranlarını yüzde 1.10'dan 0.90'a çekmeleri. Bizim kampanyamızda arada 40 puanlık bir kayıp var. Onlar da bu kaybın yarısını ödeyebilirler. Bu sadece inşaat sektörünün görevi değil" diye konuştu. Elmas, "Milletin bugünlerdeki beraberliğine ekonomik anlamda güç birliği yapmak lazım. Biz her türlü fedakârlığı yapıyoruz. Bankalar da bu ülkenin milli bankaları olduklarını göstersinler" şeklinde konuştu. İnşaat sektörünün daha fazla ivme kazanması için konut kredisi faizlerinin bir an önce düşmesi gerektiğini anlatan Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, "Konutun önündeki en büyük engel yüksek faiz oranlarıdır" dedi. Akbalık, "Türkiye'de uzun vadeli borçlanma konut alım cazibesini azaltıyor. 10 yılda yüzde 70 faiz oluyor. Avrupa'da bu rakam yüzde 10'larda. Bu da haliyle tüketiciyi ürkütüyor" dedi. Akbalık, şöyle devam etti: "Hazine'nin çok düşük bir maliyetle uzun vadeli borçlanma opsiyonu var. Bunu alıp, bankalara aktarabilir. Bankalar da çok cûzi bir kârla bunu inşaat sektörüne kullandırabilir. Son 10 yılda bankacılık sektörü çok ciddi para kazandı. Hiçbir sektör bu kadar kazanmadı. Şimdi de fedakârlık sırası onlarda."

PSİKOLOJİK SINIRIN ALTINA DÜŞSÜN
Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Bankalar, kredi faiz oranlarını düşürme konusunda olumlu adımlar atarlarsa piyasadaki canlanma tetiklenir" dedi. Tüketicinin faizde yüzde 1'i bir tür psikolojik sınır olarak kabul ettiklerini anlatan Yılmaz, "Konut faizleri, 1'in altına düştüğünde satışlar canlanıyor. Vatandaşın borçlanabilmesi için kullandığı kredinin geri ödenebilir olacağına inanması lazım" dedi.

BU FAİZLER ZULÜMDÜR
cumhurbaşkanı Erdoğan, konut lımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankalarına seslendi: "Lütfen şu faiz oranlarını yıllık şöyle 9'a doğru çekiversinler. Yahu kaybetmezsiniz. Bu dönemdir asıl olan. Burada eğer yıllık faiz oranlarının şöyle 10'un altında tek haneli rakamlara çekmeleri gerekiyor. Oranları çok daha fazla aşağı çekip sürümden kazanmalarını isteriz. Hangi banka kendi öz sermayesiyle çalışıyor ya? Hepsi milletin parasıyla çalışıyor. Böyle bir adım var, dolayısıyla sürümden kazanın. Dünyaya bak yahu... Japonya eksi faiz, Amerika sıfır virgüllerle çalışıyor. Avrupa'ya geliyorsun 1, 2 buralarda çalışıyor. Bize ne oluyor arkadaş yahu 8.5, 9, 10. Komisyonları koyduğunuz zaman 15, 16 buralara gidiyor. Olmaz yahu bu zulümdür zulüm."

FAİZ İNDİRİMİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK ) Başkanı Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bankalara yaptığı faiz oranlarının düşürülmesi yönündeki çağrısını, sektörde faaliyet gösteren büyük bankaların yöneticileri ile konuşup değerlendireceklerini söyledi. Akben, "Bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fedakârlık sırası bankalarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN