cilerin gözü Erdoğan-Putin görüşmesinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşmede sektörünün en büyük beklentisi, iki ülke arasında charter seferlerine konulan yasağın kaldırılması ve pazarının tekrar eski canlılığına kavuşması.

Giriş Tarihi: 9.8.2016 09:53 Güncelleme Tarihi: 9.8.2016 10:00
Turizmcilerin gözü Erdoğan-Putin görüşmesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmede sektörünün en büyük beklentisi, iki ülke arasında charter seferlerine konulan yasağın kaldırılması ve pazarının tekrar eski canlılığına kavuşması.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, yaptığı açıklamada, iki lider arasındaki görüşmeyi turizmciler olarak dikkatle takip edeceklerini söyledi.

Turizm açısından Rusya pazarıyla ilgili kısa, orta ve uzun vadeli hedefler bulunduğunu, fakat öncelikle bekledikleri ve turizmcileri kurtaracak en önemli gelişmenin charter uçuşlarına dönük yasağın bir an önce kaldırılması olacağını belirten Ayık, "Şu an acil olarak çözüme kavuşturulmasını beklediğimiz konu, charter uçuşlarının yeniden başlaması. Rusya pazarının tekrar canlanması ve turist sayısının artmasını kolaylaştıracak yegane konu bu." dedi.

"VİZE KONUSU, İKİNCİ ÖNEMLİ KONU"

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman ise iki lider arasında gerçekleşecek görüşmede charter yasağının kalkması ve düzenlemenin eskisi gibi yapılmasını beklediklerini söyledi.

Tarifeli seferlerin sivil havacılık açısından değişik kuralları olduğunu, charter uçuşların ise farklı bir yönetmeliğe tabi olduğunu ve tarifeli seferlere göre daha çok esneklik sağladığını anlatan Hacısüleyman, "Gelen müşterinin hareket kabiliyetini yüksek tutmak açısından charter seferler çok önemli." diye konuştu.

Hacısüleyman, Türk tarafına uygulanan tek taraflı vize konusunun da görüşülmesini bekledikleri diğer önemli husus olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin kaldırılmasını bekliyoruz çünkü bizden de Rusya'ya turist olarak giden ciddi bir kitle var. Turist hareketlerini iki yönlü olarak teşvik etmek gerekiyor. Bu nedenle vize konusu da charter yasağının ardından ikinci önemli konu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmcilerin gözü Erdoğan-Putin görüşmesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN