Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat Katılım ekonomiye 6 milyarlık kaynak sağladı

Giriş Tarihi: 13.8.2016
Ziraat Katılım ekonomiye 6 milyarlık kaynak sağladı

Kuruluşunun birinci yılında kâra geçen Ziraat Katılım, aktiflerini altı ayda 2 kattan fazla artırdı. Kullandırdığı kredi 5.7 milyara çıktı

Geçen yılın mayıs sonunda faaliyetlerine başlayan Ziraat Katılım Bankası, bu yılın ilk yarısını 2.5 milyon TL net kârla tamamladı. "Paylaştıkça Daha Fazlası" ilkesi çerçevesinde oluşturulan iş modeli ile faaliyete başlayan Ziraat Katılım'ın bu yılın ilk yarısında önemli gelişim gösterdiğini belirten Ziraat Katılım Genel Müdürü Osman Arslan, "Birinci yılımızı 2.5 milyon TL kârla tamamlayarak, devam etmekte olan yatırım harcamalarına rağmen kuruluşumuzun ilk yılında kâra geçmeyi başarmış bulunmaktayız" dedi.

KREDİLER %173 ARTTI
2015 sonunda 2 milyar 177 milyon TL olan aktif büyüklüğünün, 6 ayda yüzde 123'lük artışla 4 milyar 850 milyon liraya ulaştığını belirten Osman Arslan, "3.6 milyar TL'si nakdi ve 2.1 milyar TL'si gayrinakdi olmak üzere toplam fon kullandırım tutarı 5.7 milyar TL'ye çıktı. Kredilerde 6 aylık artış yüzde 173 oldu. Bilanço toplamının yüzde 75'i nakdi kullandırılan fonlardan oluşuyor" diye konuştu.

90 BİN MÜŞTERİYE ULAŞTI
Mevduat büyüklüğünün, 2015 sonuna göre yüzde 119 artarak 2.7 milyar TL'ye çıktığını ifade eden Osman Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilançomuz büyürken, müşteri tabanımızın da genişlediğini ve daha önce katılım bankacılığı ile tanışmamış kesimlere ulaştığımızı görmekten memnuniyet duyuyoruz. Ziraat Katılım olarak istihdama ve ekonomiye katma değer sağlayan firmalara ve projelere destek vermek önceliğimizdir. Açılışımızdan bugüne kadar gerçek ve tüzel kişi müşteri sayımızın 90 bine ulaşması, gelecek için bizlere cesaret veriyor."

ŞUBELEŞME DEVAM EDECEK
2016 Haziran sonu itibarıyla toplam şube sayısının 37'ye yükseldiğine çeken Genel Müdür Osman Arslan, "Yılın ikinci yarısında açmayı hedeflediğimiz yeni şubelerimizle beraber, Ziraat Katılım ülkemizin GSYH'nin yüzde 80'nin temsil edildiği bölgelere ulaşmış olacak. Ayrıca, Ziraat Bankası ile yaptığımız muhabirlik anlaşması çerçevesinde, ülkemizin en yaygın şube ve ATM ağından da müşterilerimiz faydalanabilmekte" dedi.

KAYNAK ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLANDI
Ziraat Katılım olarak dengeli bir bilanço yapısı için mevduat dışı kaynaklara da önem verdiklerini belirten Osman Arslan, "Birinci yılımızda sermaye ve piyasalarında da önemli işlemler gerçekleştirdik. Mayıs ayında bankamızın 155 milyon dolar tutarında ilk murabaha sendikasyonunun yanında yurtiçi piyasada 100 milyon TL tutarında ilk kira sertifikası ihracını tamamladık. Kira sertifikalarında yatırımcılara daha geniş fırsatlar sunmak istiyoruz" dedi.

SEKTÖRÜN PAYI ARTACAK
Türkiye'de katılım bankacılığı ürünlerine olan talebin gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Arslan, "2023 hedeflerine ulaşılmasında katılım bankalarına önemli görevler düşüyor. Bu nedenle katılım bankacılığının bankacılık sektörü içerisindeki payını hızlı ve istikrarlı şekilde artırmak zorundayız. Katılım bankaları olarak hedefimiz, bankacılık sektöründen alınan payın yüzde 15'e ulaşmasını sağlamak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat Katılım ekonomiye 6 milyarlık kaynak sağladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN