Geleceğe güven yatırıma devam

Giriş Tarihi: 15.8.2016
Geleceğe güven yatırıma devam

15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminin hedeflerinden biri de ’nin iletişim omurgasıydı. ’nin 3 büyük telekom operatörü ülkenin geleceğine güvendiklerini ve yatırıma devam edecekleri mesajı verdi

Başarısız darbe girişiminin arkasındaki karanlık güç Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hedeflerinin başında 'nin iletişim omurgasını oluşturan telekom şirketleri yer alıyordu. Saldırılarla halkın iletişim özgürlüğü ve demokrasi hedef alınmıştı. Ancak hainler amaçlarına ulaşamadı. Halkın demokrasi nöbetinden ve siyasilerin oluşturduğu birlik havasından sonra sırada ekonomide istikrar nöbeti var. Üç büyük telekom operatörü Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone uzun soluklu yatırımcı olduklarını vurgulayarak, 'nin geleceği için yatırıma devam mesajı verdi.

İSRAFTAN KAÇINILACAK
Darbe girişiminden 11 gün sonra kurulan ortak altyapı şirketiyle fiber yatırımlarının artarak devam edeceği kesinleşmiş oldu. Türkiye'de son dönemde gerekliliği çok sayıda operatör tarafından gündeme getirilen ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından da desteklenen Ortak Altyapı Şirketi'nin (OAŞ) kurulması için bir araya gelen taraflarca yapılan açıklamada şöyle denildi: "Ülkemizde var olan telekomünikasyon altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, sektördeki tüm şirketlere sektör altyapısının en uygun şartlarda ve adil olarak sağlanması ve mükerrer yatırımlarla kaynakların boşa harcanmaması için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat şirketlerinin ve telekomünikasyon sektöründeki diğer şirketlerin en geniş kapsamda katılımının sağlanacağı bir şirket kurulması konusunda çalışmalara başlanacaktır."

Türk Telekom CEO'su Rami Aslan
Hain girişim iletişimin gücüyle engellendi

"Türk halkının darbe girişimine karşı gösterdiği tepki, tüm dünyaya bir demokrasi dersi oldu" diyen Türk Telekom CEO'su Rami Aslan, hainlere en iyi yanıtı Türkiye'nin geleceğine yapacakları yatırımlarla vereceklerini vurguladı. Kararlılıklarını hizmet ve yatırımlarıyla göstereceklerini anlatan Aslan, şöyle devam etti: "Ülkemizdeki iletişim altyapısını sağlayan şirket olarak darbe girişimi gecesi ve bugüne dek devam eden süreçte, çok hayati bir sorumluluğu başarıyla yerine getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. Sürdürdüğümüz altyapı yatırımları sayesinde Türkiye'nin iletişim omurgasını böylesine zor şartlarda dahi ayakta tuttuk, kusursuz çalışmasını sağladık. Tüm Türkiye 'iletişim' sayesinde kenetlenerek, bu kalkışmayı sonuçsuz bıraktı. Girişim bir anlamda 'iletişimin gücü' sayesinde engellenmiş oldu. 3 yılda, lisans bedelleri hariç 10 milyarlık yatırım kararı aldık. Yatırımlarımız, Türkiye'ye değer kazandıracak projeler üzerine olacak. Ayrıca darbe girişimi sonrası Türkiye'nin gücünü uluslararası yatırımcılarımıza aktardık. Olayın tüketici davranışları ve güveni üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığı, işimizin başında olduğumuz mesajını verdik."

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu
Yatırım miktarını 3.5 milyar TL'ye yükselttik

15 Temmuz itibarıyla demokrasi ve Türkiye'nin yanında olduklarını vurgulayan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, aynı gece resmi internet sitelerinden darbeye karşı net duruşlarını duyurduklarını belirtti. "Turkcell olarak demokrasiye sahip çıktığımız gibi Türkiye'nin geleceği için ekonomik seferberliğe de her alanda destek olduk" diyen Kaan Terzioğlu, hain girişim sonrası yatırım planları konusunda şunları söyledi: "Sermaye Piyasası Kurulu'nun hisse geri alım yapılabileceği kararı üzerine şirketimiz tahvilleriyle ilgili yönetimin belirleyeceği fiyat ve seviyelerden alım, satım ve/veya itfa işlemlerinin gerçekleştirilmesine karar verdik. Kredi derecelendirme kuruluşlarını bizzat arayarak, Türkiye ekonomisinin stabil olduğunu anlattık ve ülke notunun düşürülmemesini istedik. 2016 yılı için 2.8 milyar lira olarak planladığımız yatırım miktarını 700 milyon lira artırarak 3.5 milyara yükselttik. Yurtdışındaki gazetelere ilan vererek yatırımcılara Türkiye'ye güvenmeleri çağrısında bulunduk."

Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt
Türkiye pazarına güven ve bağlılığımız sürüyor

Demokrasi kültürümüzün, hayati bir sınavdan güçlenerek geçtiğini vurgulayan Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, "Demokrasiye yapılan hiçbir müdahale ve saldırı kabul edilemez. Türkiye'nin tüm kurum ve bireyleri tek yürek olarak demokrasimize sahip çıkmıştır" dedi. "Ülkemizin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olarak, 10 yıldır faaliyet gösterdiğimiz Türkiye pazarına güven ve bağlılığımız sürüyor" diyen Gökhan Öğüt, Türkiye'ye ve geleceğine olan güvenlerini şu sözlerle şöyle anlattı: "Ülkemizin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonumuzla bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de yatırımlarımıza aynı hız ve kararlılıkla devam edeceğiz. Vodafone Grubu Dünya CEO'muz Vittorio Colao da Türkiye'nin demokratik kurumlarına yapılan bu dehşet verici saldırıları kınadı ve Vodafone Grubu'nun, Türkiye'nin uzun soluklu bir yatırımcısı olduğunu ve Türkiye'deki faaliyetleri ile gurur duyduklarını belirtti. Ülkenin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımcısı olarak, yatırımlarımıza uzun yıllar devam ederek Türkiye'ye olan desteğimizi sürdüreceklerini yineliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğe güven yatırıma devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN