Not indirimi haksızlık olur

Başbakan Yardımcısı , kredi derecelendirme kuruluşlarından bir not indirimi beklemediğini vurgulayarak, “Notumuz düşürülürse büyük bir haksızlık olur” dedi

Giriş Tarihi: 15.8.2016
Not indirimi haksızlık olur
15 Temmuz darbe girişiminin ekonomiye etkilerini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet , kredi derecelendirme kuruluşlarına 'nin temellerinin güçlü olduğunu anlattıklarını belirterek, darbe girişimi yapılmış bir ülkenin kredi notunun düşürülmesinin olağanüstü olmayacağını ancak özelinde bakıldığında böyle bir durumun haksızlık olarak görüleceğini söyledi. Özel bir televizyon kanalında konuşan Şimşek, darbe girişiminin ardından 2 bine yakın yatırımcı ile görüştüklerini belirtti. Şimşek şöyle devam etti: "Ağustos tatil ayı. Bu ayın ikinci yarısında Asya-Pasifik'teki insanlar tatilden dönüyorlar. Bu ayın 22'si ile başlayan hafta belki oraya giderim sonra da eylülün büyük bir kısmını Batı'da yatırımcılarla, finans çevreleriyle bir araya gelerek Türkiye'ye olan fon akışını, yatırımları sürdürme çabasına gireceğiz." Bu süreçte kredi derecelendirme kuruluşlarının beklentilerinin gerçekleşmediğinin altını çizen Şimşek, "FETÖ çökertildiği için Türkiye rahatlayacak. Ülkenin demokrasisi, ekonomisi güçlenmiştir. OHAL'de bile reformlardan geri durmadık" ifadelerini kullandı.

TEMELLERİMİZ GÜÇLÜ
Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşlarına Türkiye'nin temellerinin güçlü olduğunu anlattıklarını belirterek, not indirimi gibi bir durumun haksızlık olarak görüleceğini söyledi. Şimşek, şunları kaydetti: "Burada çalışan insanlar da birer analisttir. Medya etkisi altında kalabilir. Ben derecelendirme kuruluşlarının objektif bir şekilde işini yapmaya çalıştıklarına inanmaya çalışıyorum."

BES'İN MALİYETİ 500 MİLYON
Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye'de tasarrufların artması gerektiğinin de altını çizdi. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ilişkin soruları yanıtlayan Şimşek, bunun bütçeye maliyetinin 500 milyon lirayı aşmayacağını bildirdi. Vatandaşa tasarruf alışkanlığı kazandırmaya çalıştıklarını kaydeden Şimşek, "Vatandaşımız 100 lira tasarruf etse biz kendisine 25 lira veriyoruz. Dünyada eşi olmayan bir sistem" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Not indirimi haksızlık olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN