Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önceliğimiz büyümenin finansmanı

Müşterilerimize ve yatırımcılara güven vermeye, hizmet ve kredi sürecini kesintisiz olarak karşılamaya devam edeceğiz. Büyümeyi sürdürmek amacıyla bankacılık sektörü olarak doğru hamleler yapmayı sürdüreceğiz

Giriş Tarihi: 15.8.2016
Önceliğimiz büyümenin finansmanı
; milletle, devletin sorumlu yöneticileri ve kurumları ile hain saldırıya kısa sürede, kararlı şekilde karşı durdu. Demokrasi ve memleket sevdalısı her kişi ve kuruluş gibi bankacılık sektörü olarak sorumluluğumuzu biliyoruz ve gereğini yapmaktayız.

ÖNCELİK GÜVENİ KORUMAK
15 Temmuz gecesi, ATM'ler başta olmak üzere, internet şubeleri ve çağrı merkezleri gibi şube dışı kanallardan yapılan bankacılık işlemleri çok yakından izlendi. Müşteriye kesintisiz hizmet verildi. Hafta sonu nakit ihtiyacı zamanında ve sorunsuz karşılandı. Aynı gün, bankalarımızın hazine yöneticileri ile değerlendirme yapıldı, ilgili karar verici konumundaki kurumlarla paylaşılmasında fayda görülen öneriler hazırlandı. Beklenmedik durum planları harekete geçirildi, kriz ve şok yönetiminde deneyimli yöneticilerimiz bir takvim çerçevesinde öncelikleri belirledi ve ilgili kurumlara iletti. İlk aşamada önceliğimiz güvenin korunması, ödeme sisteminin kesintisiz çalıştırılması, bankacılık hizmetlerine olan taleplerin yerine getirilmesi, para ve sermaye piyasalarının açık tutulması, yurtdışı yatırımcılar ile derecelendirme kuruluşlarının bilgilendirilmesi oldu. Teşkilatlarımızla, yatırımcılarla, birbirimizle ve ekonomi yönetimi ile sürekli ve açık bir diyalog içinde olduk. İletişim planı yaptık ve uyguladık. 18 Temmuz 2016 tarihinde piyasalar açıldığı andan itibaren görüşlerimizi kamuoyu ile samimi şekilde paylaştık. Müşterilerimiz dövizden TL mevduata geçti. Faiz oranları gerilemeye devam etti. Kurların da benzer bir seyir izlemesini öngörmüştük ama S&P'nin çok aceleci, mesneti zayıf, hangi saikle yapıldığı anlaşılmayan açıklamasını beklemiyorduk. Bu açıklama yurtdışı yatırımcılarda risk algısını etkiledi.

ÇİFTE STANDART UYGULANDI
Devlet yönetiminde, milletin davranışında, siyasi ilişkilerde, büyüme performansında, temel makro dengelerde, finansal sektörün işleyişinde, kurumsal altyapıda, piyasaların işleyişinde kredi notu ile ilgili olumsuz bir değerlendirmeye neden olacak bir değişiklik görmüyoruz. Hatta birlik ve beraberlik her zamankinden daha da güçlü hale geldi. 'ye çifte standart uygulanıyor ve en hafif tabiriyle haksızlık yapılıyor. Demokrasiye yapılan saldırıya karşı topyekün mücadeleyi ya anlamadılar ya da anlamak istemiyorlar. Dünya politika tarihinde benzeri bir kalkışmaya milleti tarafından bu kadar kararlı karşı çıkılan bir başka örneğin de olmadığını düşünüyoruz. Bıkmadan, usanmadan 'nin hikâyesini ve parlak geleceğini, güçlenmekte olan demokrasisini, derinleşmekte olan piyasalarını, ekonomik gücünü anlatmaya devam edeceğiz.

ASIL HİKAYE: BÜYÜME-İSTİHDAM
Türkiye son 15 yılda başarılı bir büyüme performansı sergiledi. Ekonomik faaliyetin finansmanı amacıyla hem iç hem de dış kaynaklarımızı büyüttük. İç ve dış kaynaklarımızın tamamına yakınını ve özkaynaklarımızı altyapı ve sabit sermaye yatırımlarının, üretimin, ihracatın finansmanında reel sektöre, bütçenin finansmanı amacıyla Hazinemize kullandırdık. Kredilerin toplam aktifler içindeki payını neredeyse üçe katladık. Kredi mekanizmasının etkin çalışması için bankacılık sisteminin özkaynağının güçlü tutulması elzemdir. Önerimiz, iletişimin açık olması, bankaların sıkı kurallar altında çalıştığının bilinmesi, kredi yapılandırmalarda düzenleme değişikliklerinin yapılması, aracılık maliyetleri üzerindeki yüklerin düşürülmesi, olağanüstü koşullarda gelen tepki düzenlemelerinin gözden geçirilmesi, gri alanların netleştirilmesidir. Büyümeyi sürdürmek, finansal istikrarı zedelemeden gerekli faaliyet ortamını oluşturmak amacıyla bankacılık sektörü olarak doğru hamleler yapıyoruz. Büyüme ve istihdam artışı asıl hikâyemiz olması gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önceliğimiz büyümenin finansmanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN