Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstihdamda rekor kırıldı

Giriş Tarihi: 16.8.2016
İstihdamda rekor kırıldı

, son bir yılda yapılan iki seçim, PKK-DAEŞ'in alçak saldırıları ve FETÖ'nün kalkışma girişimine rağmen, ekonomide son 14 yılda gerçekleştirilen yapısal reformların etkisiyle istihdam yaratmaya devam ediyor. İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mayıs sonu itibarıyla yüzde 9.4 ile son 12 ayın en düşük ikinci işsizlik rakamına ulaşıldı. Son bir yılda 795 bin kişiye istihdam sağlanırken, işgücüne katılım oranında ve toplam istihdamda tüm zamanların rekoru kırıldı. Genç nüfus istihdam oranı da yüzde 35.3 ile ve son 8 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

30.7 MİLYON İŞGÜCÜ
İstihdam edilenlerin sayısı, 795 bin kişi artarak 27 milyon 867 bin kişiye çıktı. İstihdam oranı ise 0.6 puan yükselerek yüzde 47.5 oldu. İşgücüne katılım oranının yüzde 452.5'e çıktığı bu dönemde, işgücüne dahil nüfus 30.7 milyon oldu.

1 AYDA 229 BİN KİŞİYE İŞ
İşgücüne katılım oranının yüzde 52.5 ile rekor seviyeye çıktığını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, toplam istihdamın ise 27.9 milyon kişiye ulaştığını söyledi. Bakan Zeybekci, "Bu tüm zamanların en yüksek istihdam seviyesi. Son 1 yıllık dönemde tam 795 bin kişilik ek istihdam sağladık. Son 1 aylık dönemde ise 229 bin kişiye ek istihdam sağlandı. Küresel bazda birçok ülke işgücü piyasasında sıkıntılar yaşarken, yeni istihdam olanakları sunmaya devam ediyor. Yıllık bazda sağlanan 795 bin kişilik istihdam artışına en güçlü destek hizmetler sektöründen geldi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstihdamda rekor kırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN