İki konut projesine uzay ajansı kurulur

Uydu teknolojisine 30 yıl önce geçen ’nin uzay ajansı konusunda geç kaldığını belirten MÜSİAD’dan Hakan Kurt, “Ajans için 5 milyar dolar yeterli. Bu miktar İstanbul’da iki büyük konut projesi kadardır” dedi

Giriş Tarihi: 19.8.2016
İki konut projesine uzay ajansı kurulur
Son iki hükümet programında da yer alan Türk Uzay Ajansı kurulması fikrinin henüz hayata geçmediğini belirten MÜSİAD High Tech Port Genel Koordinatörü Hakan Kurt, "Uydu alanında 30 yıldır emek sarf eden bir ülke olarak hâlâ uzay ajansımız yok. Ajansın kurulması için 5 milyar dolarlık bir kaynak yeterli olur. Bu miktar da İstanbul'da iki büyük konut projesi kadardır. Uydu ve uzay teknolojileri konusunda şu anda gerekli tüm adımlar atılsa 'nin kasasına 10 yıl içinde 10 milyar dolarlık bir kaynağı koymuş oluruz. Çünkü bu iş katma değerli bir iş. 15 milyar doların 10 milyar doları 'de kalıyor" dedi.

TÜRKİYE GEÇ KALDI
Birleşik Arap Emirlikleri'nin ülkeyi kurduktan iki yıl sonra uzay ajansını açtığını belirten Hakan Kurt, "Bizim kuruluşumuzu hadi geçelim. Bizim uydu piyasasına girişimizin üzerinden 30 yıl geçmiş uzay ajansımız yok. Uydu ve uzay piyasalarımızın toplamı yaklaşık 1 milyar dolar büyüklüğünde" dedi. uydu alanında 600 milyon dolar, uydu üretiminde 20 milyon dolar, yer ekipmanında 100 milyon dolar civarında pazar büyüklüğüne sahip.

250 MİLYAR $'LIK KONGRE
Türkiye savunma ve havacılık sanayisinde özel sektörün payının çok düşük olduğunu belirten Kurt, "Özel sektör Türkiye'de neredeyse yok. Yüzde 10 civarında kalır. Onlar da kara taşıtları ağırlıklı. Türkiye ile karşılaştırılabilecek bir ülke olan Fransa'da özel sektör yüzde 75-80 gibi oranlarda" dedi. Global Satshow adlı konferansı MÜSİAD işbirliğiyle ve ESOA (EMEA Uydu Operatörleri Birliği) ev sahipliğinde yapacaklarını belirten Kurt, "Türkiye'nin bir piyasası var. Büyük bir piyasayız. Bizim bunun bilinciyle hareket ediyor olmamız gerekiyor. Bölgemizde de büyük bir oyuncu olabiliriz. Global bir etkinlik düzenliyoruz. Bölgemizdeki uydu pazarının ülkemizden regüle edilmesi için bu tür bir etkinliğe imza atıyoruz. 250 milyar dolarlık ciroya sahip olan firmaların CEO'ları konuşmacı olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki konut projesine uzay ajansı kurulur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN