Futbol kulübü başkanlığı otomotivden daha stresli

Peugeot Genel Müdürü Pernet’nin renkli bir iş hayatı var. ’ye gelmeden önce Fransa’da iki yıl PSA Grubu’nun futbol takımı Sochaux başkanlığını yürüttü

Giriş Tarihi: 22.8.2016
Futbol kulübü başkanlığı otomotivden daha stresli
Bir yıl önce Peugeot 'nin Genel Müdürlüğü görevine atanan Laurent Pernet, Fransız otomotiv devi Peugeot Citroen Grubu'nda (PSA) 25'inci yılını doldurdu. Peugeot'da ürün müdürü, bölge müdürü, bayi şefi, satış direktörü ve genel müdür olarak çalıştı. Fransa, Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde görev yaptı. Bir yıl önce markanın önemli pazarlarından biri olan 'ye transfer oldu. 'den önceki görevi ise oldukça ilginçti. 1928'de kurulan PSA'nın futbol takımı Sochaux'nun başkanlığını iki yıl boyunca yürüttü. Pernet ile otomotiv sektörünü, futbol başkanlığını ve Türkiye'yi konuştuk.

25 yıldır PSA Grubu'nda çalışıyorsunuz. Aynı firmada uzun süre çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler?
Her ne kadar PSA Grubu'nda 25 yılı aşkın bir süredir çalışıyor olsam da, farklı pozisyonlarda ve farklı ülkelerde çalışma fırsatına ve şansına sahip oldum. Her değişiklikte farklı bir şirkette çalışmaya başlamışım gibi bir izlenime kapıldım. Son dönemde PSA Grubu da, benim PSA'da çalışmaya başladığım günlerden çok farklı! Yaşadığım tüm PSA deneyimiyle sadece avantaj görüyorum.

YATIRIMA DEVAM EDİYORUZ

Türkiye'yi daha önce çalıştığınız ülkelerle kıyaslar mısınız?
Türkiye pazarı çok daha hızlı değişiyor. Geçmiş başarılarımla yetinme lüksüne sahip değiliz. Bu dinamik, büyük potansiyeli olan ülkede, pazar hareketlerine çok hızlı tepki vermeniz gerekiyor. Peugeot markasının geçmiş dönemlerde elde ettiği başarıları yeniden yakalamak istiyoruz. Bunun için markamıza yatırım yapmaya devam ediyoruz.

İş hayatındaki ilginç bir deneyiminiz de futbol kulübü başkanlığı… Futbol başkanlığı ile otomotiv şirketi yönetmeyi kıyaslar mısınız? Hangi iş daha zor?
Aslında iki pozisyon arasında birçok ortak nokta var: ekip yönetimi, bütçe yönetimi, basın ve halkla ilişkiler… Başlıca farklılık, maç sırasında yaşadığınız stres ve heyecan, çünkü kulüp yöneticisi iken maç sırasında ancak seyirci olarak destek verebiliyorsunuz ve sahadaki oyunculara yardım etmek için yapabileceğiniz başka bir şey yok. Diğer farklılık ise takımın sonuçlarını her hafta alıyor olmanız, otomotivde olduğu gibi her ay değil. Bir de, futbol kulübü başkanı olduğunuz zaman basının ve kamunun eleştirilerine çok daha fazla hedef oluyorsunuz.

Türkiye'de keşfedecek çok şey var

Türkiye'de çalışma hayatına başlamadan önce 'Türkiye' denince aklınıza gelen üç şey neydi?

Geldikten sonra ne düşünüyorsunuz? 1) Heyecan verici bir ülke 2) Dinamik bir pazar 3) Keşfedecek çok şey var. Bir yıl sonra, yukarıdaki ilk iki şıkkı her gün yaşadığımı söyleyebilirim. Üçüncü şık ise daha da gerçek ve üstelik sınırsız.

Piyasalar normale döndü

Yıl sonunda pazar hangi seviyelerde gerçekleşir?

İlk altı ayda otomotiv pazarı geçtiğimiz yıl ile benzer bir seyir izledi. 15 Temmuz olayları sonrasında pazarda bir daralma oldu. Fakat bu girişimin çık hızlı bir şekilde bertaraf edilmesi ile piyasaların normal seyrine döndüğünü görüyoruz. Bu seyir devam eder ise pazarın 920 bin seviyelerinde olmasını beklediğimizi söyleyebilirim.

Hedef yüzde 4 pazar payı

15 Temmuz sonrasında satış hedeflerinizi revize ettiniz mi?

Peugeot yıl sonunu kaç adet satış ve pazar payıyla kapatır? Temmuzdaki keskin düşüşten sonra, ağustosta yine bir daralma bekliyoruz. Fakat temmuza kıyasla daha küçük ölçekte olacağını öngörüyorum. Eylüldeki trend, bize yılın kalanı hakkında daha fazla bilgi verecektir ama 2016 için 920 bin adedin üzerinde bir pazar ve pazar payımızı yüzde 4 olarak öngörmeye devam ediyoruz.

Yenilenen 3008 iddialı geliyor

Peugeot'nun bu yılki yenilikleri arasında neler var ?
Ürün gamımızda birkaç yeni ürün lansmanı vesilesiyle bu yılın ikinci yarısı bir hayli hareketli geçecek. Şu anda, yeni yüzüyle Peugeot 2008'i Türkiye pazarına sunuyoruz. Bu yeni versiyonda aracın ön tasarımı tümüyle gözden geçirildi ve tam bir SUV görünümü kazandı. Ödüllü 1.2 Puretech Turbo benzinli motorumuzu ve EAT6 tam otomatik vitesi tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Aynı dönemde aynı motor şanzıman bileşimi, 208 gamında da sunulmaya başlandı. İki hafta öncesinde ise lansmanını gerçekleştirdiğimiz ve Peugeot Sport mühendisleri tarafından geliştirilen, 208 bg gücünde Peugeot 208 GTi ve 270 bg gücünde Peugeot 308 GTi modelleri pazara sunuldu. Son olarak bu senenin en önemli lansmanı olarak öngörülen Yeni SUV Peugeot 3008 var. Türkiye, bu yeni modelimizin Avrupa'da satışa sunulacağı ilk ülkelerden biri olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Futbol kulübü başkanlığı otomotivden daha stresli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN