İki yeni uyduda son viraja girildi

2023’e kadar 10 uyduya sahip ilk 10 ülke içinde yer almak içina dımlar atan , Türksat 5A ve 5B uydularının ihale süreçlerini bir buçuk, iki ay içinde tamamlayacak

Giriş Tarihi: 22.8.2016
İki yeni uyduda son viraja girildi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünyada Türksat'ın uydu operatörleri arasında ilk 20'de yer aldığını belirterek, hedeflerinin 2023'e kadar 10 uyduya sahip ilk 10 ülke arasına girmek olduğunu söyledi. Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) üretilen 'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A'nın yapım çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Arslan, Türksat 6A uydusunun, 2019'da tamamlanması ve uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini kaydetti.

YERLİ KAYNAK ORANI ARTIYOR
Arslan, büyük ölçekli yerli teknoloji projeleri için de bir model oluşturacak Türksat 6A uydusunun, üreticilerinin yerli firmalar olması, finansmanının yerli kaynakla gerçekleşmesinin önemli olduğunu vurguladı. Türksat 5A ve 5B uydularının çok önemli olduğunu dile getiren Arslan, uyduların en iyi şekilde üretilmesi ve teknik personelin geliştirilmesini içeren çalışmaların çok sağlıklı sürdüğünü ifade etti. Bakan Arslan, "Bu senenin son çeyreğinde, Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin sözleşmeleri yapmak, sene sonunda proje çalışmalarımızı bitirerek, işe başlamak istiyoruz" diye konuştu. Arslan, uyduların ihale süreçlerine ilginin çok iyi olduğunu belirterek, "Çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Dünyada bu işi en iyi yapan ülkelerin iyi firmalarından teklif aldık. 1.5-2 ay içinde sonuçlandırıp, duyuracağız" dedi. Uzayda yaşlanan uydularla ilgili sıkıntı yaşamak istemediklerini belirten Arslan, sektörün çok büyüdüğünü ve artan ihtiyaç doğrultusunda uyduları fırlatacaklarını söyledi. Arslan, Türksat 5A'nın 2018 sonunda, Türksat 5B'nin ise 2019'da fırlatılmasını hedeflediklerini belirterek, Türksat 5A uydusuyla , Afrika, Ortadoğu, Asya ve Avrupa ülkelerine yönelik televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri verileceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki yeni uyduda son viraja girildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN