Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasaların gözü Merkez Bankası'nda!

Küresel piyasalar Fed üyelerinin açıklamaları ile dalgalanırken, yurt içi piyasalar yarınki Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına odaklandı. Uzmanlar daiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirim bekliyor.

Giriş Tarihi: 22.8.2016 10:54 Güncelleme Tarihi: 22.8.2016 13:44
Piyasaların gözü Merkez Bankası'nda!

FAİZDE İNDİRİM BEKLENTİSİ

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamaları ile dalgalanırken, yurt içi piyasalar yarınki Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına odaklandı. Ekonomistler PPK'nın faiz koridorunun üst bandını yüzde 8,75'ten yüzde 8,50'ye indirmesini bekliyor.

Merkez Bankası son 5 aydır indirimlerine devam ediyor. TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faizkoridorunun üst bandını 25 baz puan düşürerek yüzde 8,75'e çekerken, politika faizini yüzde 7,50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te sabit bırakmıştı.

MERKEZ BANKASI'NDAN DARBEYE BÜYÜK REST!

PİYASALAR KARARI BEKLEYECEK

Analistler, bu hafta perşembe günü İngiltere ve ABD büyüme verileri ile cuma günü başlayacak Jackson Hole toplantısından gelecek haber ve açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydederek, yurt içinde ise yarınki TCMB faiz kararının takip edileceğini ifade ediyor.

FİTCH KARARI ETKİSİZ

Cuma günü piyasalar kapandıktan sonra açıklanan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in değerlendirmesinin beklentiler doğrultusunda olduğunu aktaran analistler, dolayısıyla piyasalara etkisinin olmayacağını tahmin ediyor. Fitch Ratings 'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviyede teyit ederken, görünümü "negatif"e çekmişti.

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA!

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİSİ İNDİRİM YÖNÜNDE

AA Finans anketine katılan ekonomistler PPK'nın faiz koridorunun üst bandını yüzde 8,75'ten yüzde 8,50'ye indirmesini bekliyor. Ekonomistlerin tamamı marjinal fonlama oranında (faiz koridorunun üst bandı) indirim bekliyor. Bu ekonomistlerden 16'sı bu indirimin 25 baz puan, 1'i ise 50 baz puan düzeyinde gerçekleşmesini bekliyor. Öte yandan, ekonomistlerin tamamı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) ve borçlanma faiz oranında (faiz koridorunun alt bandı) değişiklik olmayacağını öngörüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasaların gözü Merkez Bankası'nda!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN