Demirbank operasyonunda FETÖ şüphesi

Giriş Tarihi: 23.8.2016
Demirbank operasyonunda FETÖ şüphesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) 6 Aralık 2000 tarihinde yönetimine el koyduktan sonra 350 milyon a HSBC'ye sattığı Demirbank operasyonu da FETÖ şüphesi ile tekrar gündeme geldi. Üzeyir Garih'in eski ithalat koordinatörü olan ve Demirbank'ın da hissedarları arasında yer alan Doğan Kasadolu, Demirbank'ın o dönemde batırılmasına izin verildiğini ve 2 milyar dolar teklif eden HSBC'ye batırıldıktan sonra 350 milyon dolara satıldığını belirterek, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na ihbar ve şikâyette bulundu.

2 MİLYAR DOLAR FETÖ'YE Mİ?
Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'na verilen dilekçede, Demirbank'ın satışı ve sonrasında organize edilen olaylarda, FETÖ'ye maddi destek sağlanıp sağlanmadığının soruşturulması talep edildi. Demirbank'ın ortaklarından Sema Cıngıllıoğlu'nun AHİM'de temyiz aşamasında olan davada kazandığı tazminat tutarının, terörün finansmanında kullanılabileceği sebebiyle bu yöndeki iddiaların soruşturulması ve ödemenin yapılmaması için tedbir karar verilmesi istendi. BDDK'nın Demirbank'a el koymasına ilişkin kararın, usul ve yasalara aykırı olduğunun Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahmekesi kararlarıyla sabit olduğuna işaret edilerek, 6 Aralık 2000 tarihli el koyma kararının, haksız ekonomik çıkar sağlama amaçlı olduğu ve bunun sonucunda 2 milyar doların üzerinde bir meblağın FETÖ'ye bütçe sağlanarak eylemlerin finansmanında kullanılıp kullanılmadığının tespit edilmesi talep edildi.

DAVALAR GERİ ÇEKİLMELİ
Dilekçede , el konulan Demirbank yönetimi ile TMSF ve BDDK'nın birbirlerini ibra ettiklerine çekilerek, karşılıklı olarak davaların geri çekilmesi gerekirken, Sema Cıngıllıoğlu'nun 'de davasını sürdürmesinin suç teşkil edip etmediğinin de ortaya çıkarılması istendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirbank operasyonunda FETÖ şüphesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN