‘İletişimin kesilmesine izin vermedik’

Giriş Tarihi: 24.8.2016
‘İletişimin kesilmesine izin vermedik’

15 Temmuz darbe kalkışmasının stratejik hedeflerinden biri Türk Telekom oldu. Şirketin CEO'su Rami Aslan, o geceyle ilgili SABAH'a önemli açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz gecesi ve sonrasında halkın demokrasiye olan bağlılığının dünyaya örnek olduğunu belirten Rami Aslan, "Darbe girişimi sonrasında millet olarak birlikteliğimizin öneminin daha fazla farkına vardık, ülke olarak daha güçlüyüz"dedi. 'nin mobil trafiğinin yüzde 80'inin Türk Telekom üzerinden gerçekleştiğini belirten Aslan, "Bu nedenle acil önlemler alarak iletişimin kesilmesini engelledik. Güvenlik kurumlarındaki VPN altyapısının kapasite ihtiyacını artırdık. Her aşamada regülasyon kurumu ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın en üst düzey yetkililerine bilgi verdik" ifadelerini kullandı. Türk Telekom üst düzey yönetici ve çalışanların bir kısmının gözaltına alınmasıyla ilgili de düşüncelerini açıklayan Aslan, "Hukuki süreçle ilgili biz müdahil olamayız. Çalışanlarımızın ne ile suçlandığını bile bilmiyoruz. Yöneticilerimizin ayrılma kararlarına da saygı duyuyoruz. Hukuki süreçle ilgili yorum yapamayız. Bize gelen bilgilere göre 290 çalışanın iş akti fesh edildi. BTK, Bakanlık ve Başbakanlık'tan gelen bilgilere göre insan kaynakları konusunda hassas bir çalışma yürüttük" diye konuştu. Saldırılan üç binanın seçimine ilişkin soruya ise Aslan, "Saldırı başarılsaydı ve bizim uzaktan erişim yeteneklerimiz olmasaydı, iletişim büyük zarar görürdü" şeklinde yanıt verdi.

BÖLGENİN EN GÜÇLÜ OPERATÖRÜ OLACAĞIZ
'de tüm kurumların dijital dönüşümüne katkı sağlamaya devam edeceklerini belirten Rami Aslan, " büyüyen ve gelişen bir ülke. Bizim yaptığımız altyapı yatırımları devam edecek. Ülkedeki 270 bin kilometrelik fiber kablonun 219 bin kilometresi bize ait. Biz bölgede güçlü operatör olma iddiamızı devam ettiriyoruz. Bundan vazgeçmeyeceğiz. Türkiye'nin en büyük operatörü olmaya devam edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE'YE YATIRIM BİZİ MUTLU EDER
Ortak altyapı şirketinin kurulmasıyla ilgili fikrini de söyleyen Rami Aslan, sözlerine şöyle devam etti: "Biz Türkiye'ye yapılan her yatırımdan mutluluk duyarız. Türk Telekom Türkiye'nin her tarafında altyapı yatırımları olan en büyük şirket. Diğer şirketlerin de yatırım kararı almasından mutluluk duyarız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘İletişimin kesilmesine izin vermedik’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN