Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İndirime devam

Giriş Tarihi: 24.8.2016
İndirime devam

Mart ayında başladığı faiz indirim sürecine, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin 4 gün sonrasında gerçekleştirdiği toplantıda devam ederek geri atmayan Merkez Bankası, dün de kararlı duruşunu sürdürdü. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan Politikası Kurulu (PPK), faiz koridorunun üst bandı olan marjinal fonlama oranını 25 baz puan indirerek yüzde 8.5'e çekti. Böylece koridorun üst bandından son 6 toplantıda gerçekleşen faiz indiriminin boyutu 225 baz puana ulaştı. Dünkü indiriminin ardından faiz koridorunun genişliği 1.25 puan ile tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

15 TEMMUZ METNE GİRDİ
Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale oranı ise yüzde 7.5 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası 26 Temmuz'da açıkladığı Enflasyon Raporu'nda da yıl sonu tahminini değiştirmeyerek yüzde 7.5'te bırakmıştı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) temmuz toplantısına ilişkin tutanaklara giren girişimi, Merkez Bankası'nın dünkü PPK sonrası açıklananan karar metninde de kendine yer buldu. Metinde, "Temmuz ayı ortasında yaşanan yurt içi gelişmelerin piyasalar üzerindeki olumsuz etkisi, küresel risk iştahındaki artış ve alınan tedbirler sayesinde büyük ölçüde geri alınmıştır" denildi. Fed'in 26-27 Temmuz toplantısına ilişkin tutanaklarda da "15 Temmuz'da Türkiye'de yaşanan başarısız darbe girişimi global finansal piyasalara sınırlı etki yaptı" değerlendirmesinde bulunulmuştu.

LİKİDİTE VURGUSU ÇIKTI
19 Temmuz'da düzenlenen toplantıdan sonra yapılan açıklamada yer alan, "Piyasalardaki gelişmeler yakından takip edilerek gerekmesi halinde finansal istikrarı destekleyici likidite tedbirleri alınmaya devam edilecektir" ifadesi dünkü metinden çıkarken, bu kez turizmde yaşanan sıkıntılara vurgu yapıldı. Turizm sektöründeki gelişmelerin cari denge üzerinde kısa süreli olumsuz bir etki yapmasının beklendiği fakat dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli etkileri ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği vurgulandı.

İNDİRİM DEVAM EDECEK
Merkez Bankası'nın dünkü adımla herşeye rağmen faiz politikasına devam edeceğinin mesajını verdiğini vurgulayan Destek Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen darbe girişiminin etkilerinin silindiğine dikkat çekerek, dolardaki gevşemeye işaret etti. Çekçen, faiz indirimlerinin önümüzdeki toplantıda devam edeceğini söyledi. Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan da küresel risk iştahının yüksek kalmaya devam etmesi durumunda, Merkez Bankası'nın en az bir faiz indirimi daha yapacağına vurgu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İndirime devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN