Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile Rusya arasında serbest görüşmeleri tekrar başladı

Giriş Tarihi: 24.8.2016 11:45 Güncelleme Tarihi: 24.8.2016 12:02
Türkiye ile Rusya arasında serbest ticaret görüşmeleri tekrar başladı

İki ülke arasındaki ekonomik iş birliğini artırmak amacıyla i serbestleştirmeye yönelik görüşmeler yaklaşık 10 ay aradan sonra yeniden başladı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 26 Temmuz'daki Moskova ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Rusyaile yaşanan kriz öncesinde başlayan ve iki ülke inde serbestlik sağlayacak anlaşma için görüşmelerin tekrar başladığını duyurmuştu.

Görüşülen serbest ticaret anlaşmasının hayata geçirilmesi halinde iki ülke arasındaki ticarette gümrük ve bürokratik işlemlerin daha da hızlandırılarak toplam ticaret hacminin artırılması söz konusu olacak.

Rusya ve arasındaki iş birliğini bölgesel ve ekonomik anlamda artırması beklenen anlaşmanın gerçekleşmesi halinde iki ülkenin yatırımcıları da daha kolay bir şekilde ticari faaliyette bulunabilecek.

HİZMETLER VE SERBEST SERMAYE ODAKLI ANLAŞMA

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rusya Bilimler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü Bölümü Başkanı Natalya Ulçenko, AB ile devam eden Gümrük Birliği anlaşması kısıtlamaları nedeniyle iki ülkenin serbest ticaret noktasında ağırlıklı olarak hizmetlere ve serbest sermaye dolaşımına odaklandığını söyledi.

Ulçenko, hizmetler konusunda yapılacak bir anlaşmanın Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde olacağını belirterek, "Hizmetleri kapsayan anlaşmanın lojistik, inşaat, telekomünikasyon, finans, sağlık, turizm ve e-ticareti kapsaması hedefleniyor." dedi.

Karşılıklı yatırımlarla ilgili olarak yatırımcılara ek haklar getirileceğini bildiren Ulçenko, "Türkiye'nin AB ile devam eden Gümrük Birliği anlaşması dışında kalan işlenmemiş tarım ürünlerinin yanı sıra demir ve çelik ürünleri de bu anlaşmaya dahil edilebilir." ifadesini kullandı.

TİCARET ANLAŞMALARI TÜRKİYE'NİN YARARINA

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Üyümez deRusya ile yapılacak bir ticaret anlaşmasının her durumda Türkiye'nin yararına olacağını belirtti.

Üyümez, Türkiye'nin kriz öncesinde özellikle mineral yakıtlar, hububat, bitkisel yağlar ve gübre ithal ettiğini,Rusya'nın bu ürünlerin ihracatını vergilendirdiğini söyledi.

Rusya'nın ise Türkiye'den büyük oranda taşıt, makine, meyve ve sebze ithal ettiğini belirten Üyümez, ekonomik anlaşmaların gerçekleşmesi halinde kademeli olarak bu kalemlerin ticaret hacminde artış olacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ile Rusya arasında serbest ticaret görüşmeleri tekrar başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN